Vzácny Karáčoniho palác dnes využíva hlava štátu Zuzana Čaputová i Úrad vlády Slovenskej republiky. Po dokončení obnovy tam pribudne aj škôlka, informovali Hospodárske noviny.
V Karáčoniho paláci na Štefánikovej ulici v súčasnosti sídli Kancelária prezidentky Slovenskej republiky spoločne s Úradom vlády Slovenskej republiky. Zub čas sa však na tejto národnej kultúrnej pamiatke značne podpísal a inštitúcie, ktoré ju majú v rukách, sa rozhodli konať. Ku koncu novembra schválili návrh obnovy a odhadované náklady na rekonštrukciu zatiaľ predstavujú sumu 2,8 milióna eur.
Náklady na rekonštrukciu sú predbežné
„Vlastníci vytvoria spoločnú komisiu, ktorá bude viesť projekt obnovy. Najskôr je potrebné obstarať projektovú dokumentáciu. V tomto momente je teda predčasné hovoriť o celkových nákladoch a konkrétnom termíne začatia revitalizácie,“ uvádza tlačový odbor spomínaného úradu. Práce by mali trvať 24 až 30 mesiacov a financie sa budú čerpať z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky i štátneho rozpočtu.
Palác dostane novú tvár vďaka revitalizácii fasády, novým oknám či obnove vykurovacej sústavy a zatepleniu budovy. To by malo znížiť energetické nároky budovy až o 30 percent. Súčasťou rekonštrukcie má byť aj ochrana proti zemnej vlhkosti, obnova suterénu, prízemia, terasy a schodov, ako aj tepelná izolácia podkrovia a obnova a úprava prvého a druhého nadzemného poschodia.
Staviteľ paláca si ho dlho neužil
Spomínané priestory dal v 80. rokoch 19. storočia postaviť gróf Quido Karáčoni, ktorý zomrel totiž rok po dokončení paláca v novorenesančnom slohu. Podľa Petra Škulavíka, vedúceho odboru štátneho informačného systému Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, palác: „Vhodne dopĺňa blok palácovej a honosnej vilovej architektúry v uličnej zástavbe a prezentuje kvalitnú architektúru svojho druhu a obdobia svojho vzniku.“
Podľa Ivana Pauera, prezidenta Stavebnej komory Slovenskej republiky: „Budova patrí medzi architektúru centra starej Bratislavy a myslím si, že už bol najvyšší čas zastaviť jej chátranie a dať jej nový šat a život.“
V budove zriadia aj materskú školu. Iba pre zamestnancov štátnej správy
Karáčoniho palác budú môcť navyše využívať aj mladšie ročníky. Na prvom a druhom podlaží totiž vznikne predškolské zariadenie pre deti zamestnancov pracujúcich v štátnej a vo verejnej správe. Po dokončení rekonštrukcie by tak do piatich novovzniknutých tried mohlo chodiť najviac 120 detí.
K národným kultúrnym pamiatkam bola budova zaradená 22. decembra 1980.
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory, využite naše „blogovisko“. Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojím názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!