Samozrejme, že to nie je také úplne jednoduché. Čo je triáž a ako funguje? U odborníkov na epidemiológiu či intenzívnu medicínu zisťovala Pravda.
„Rozhodnúť o tom, kto akú liečbu dostane, je vždy psychicky náročné. Nikomu, kto má nádej na život ju však neberieme. Všetci naši pacienti sú v konečnom ťažení ochorenia," hovorí Jakub Hložník, primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava. Infektologička Alena Koščálová, členka Konzília odborníkov, vysvetľuje že covidové lôžka by sa dali navýšiť na úkor zdravotníckeho personálu. „Ak by sme navýšili kapacitu, tak sestra, ktorá sa momentálne stará o piatich pacientov, by mala na starosti pätnástich,“ podotýka.
Lôžka pre pacientov s najťažším priebehom covidu sú už niekoľko týždňov plne vyťažené. Kapacity ARO s ventiláciou s vysokým prietokom kyslíka na JISkách sú vyčerpané. Pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť, však podľa Pravdy pribúda. Od zavedenia núdzového stavu by mali nemocnice pristúpiť k celoštátnej triáži, teda výberu pacientov.
Nemocnice sa uvoľňujú, no nie vďaka prepustení pacientov, ale kvôli ich úmrtiam. V nemocniciach aktuálne leží 3 213 pacientov a intenzívnu starostlivosť vyžaduje viac ako päťsto pacientov.
To, ako sa bude vyvíjať situácia v nemocniciach ukazujú práve výjazdy záchraniek. Sanitky poedľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka denne vyrazia za 1 800 pacientmi s covidom a aktuálnu situáciu narýchlo nezmení ani lockdown. „Opatrenia, ktoré sme prijali, sa na hospitalizáciách odrazia najskôr o dva týždne,“ dodáva.
Je to rozhodovanie, ktorý pacient sa dostane k intenzívnej liečbe, píše Pravda. „Toto rozhodovanie preto nesmie byť impulzívne, ale v každom prípade musí rešpektovať príslušné medicínske, etické a právne pravidlá, ktorých špecifickým vyjadrením je aj toto odborné usmernenie,“ uvádza sa v dokumente ministerstva zdravotníctva.
Advokát, zaoberajúci sa medicínskym právom Ivan Humeník zdôrazňuje, že ak sa lekár pri uprednostňovaní pacienta nerozhoduje podľa sympatií, ale berie do úvahy viaceré okolnosti, „nemôže byť braný na zodpovednosť“. Podľa neho lekárom nehrozí právny postih za rozhodovanie o pripojení pacienta na pľúcnu ventiláciu. „V práve platí zásada, že nemôžem byť postihovaný za nesplnenie povinnosti, ktorej splnenie nebolo objektívne možné,“ spresnil Humeník.
Primár OAIM Univerzitnej nemocnice Bratislava Jakub Hložník pre Pravdu priznal, že ani dnes nedajú pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu, ak mu nepomáha ani kyslíková liečba. Dôvod je jednoduchý, starší a chronicky chorý človek s ťažkou infekciou by sa pravdepodobne nezotavil ani na ventilácii. Pripomína, že triáž pacientov na tých, ktorým dajú lôžko s kyslíkom a tých, ktorým poskytnú len paliatívnu starostlivosť, musí byť spravodlivá a férová. Lekárov nesmú ovplyvňovať emócie a preto je nutné, aby pri takomto rozhodnutí boli minimálne dvaja lekári, no ani jeden z rozhodujúcich nesmie byť pacientov ošetrujúci lekár.
stroj pacientovi pomáha preklenúť fázu, keď má poškodené pľúca,“ vysvetľuje Hložník. O tom, koho pripoja, sa lekári rozhodujú podľa perspektívy liečby. Ak by sa stav aj napriek liečbe stav pacienta zhoršoval, lekári sa musia rozhodnúť, či neposkytnú intenzívnu liečbu skôr pacientovi s väčšími šancami na prežitie. Najdôležitejším kritériom rozhodovania je užitočnosť.
„Nemocniční doktori na triáž nie sú zvyknutí. V záchrannej službe sme na takéto situácie trénovaní,“ spresnil prezident Slovenského Červeného kríža a záchranár Viliam Dobiáš. Situáciu vysvetľuje na príklade z praxe. Hovorí, že na začiatku zásahu je nepomer zdravotníkov a zranených. „Prvá posádka robí triedenie na základe životných funkcií. Sleduje vedomie, dýchanie, krvný obeh a rozdelí poranených do štyroch skupín,“ vysvetlil Dobiáš. Ďalšie posádky zdravotníkov sa venujú kritickým pacientom, chodiacich odvedú nabok, odložiteľní počkajú a mŕtvych nechajú na súdnych lekárov.
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami do verejnosti nedostávajú. Redakcia HD