Brusel chce úplnú kontrolu četov. Európska komisia v budúcnosti zaviaže poskytovateľov sociálnych sietí, aby automaticky skenovali všetky správy v čete, odoslané obrázky, e-maily a inú digitálnu komunikáciu používateľov, ktorá sa týka zneužívania deti, píše Wochenblick.
Internet bezpochyby uľahčuje mnohé veci. Predovšetkým informácie prostredníctvom mimovládnych a nezávislých médií sú dôležitou súčasťou našej slobody. Na celom svete je aktívnych približne 50 veľmi navštevovaných sociálnych sietí. Záujem na monitorovaní digitálnej komunikácie však nemajú len štáty ako Čína, ale aj EÚ, ktorá sa vydala cestou úplnej cenzúry. V čom spočíva?
Brusel chce mať úplnú kontrolu nad všetkými četmi. Európska komisia v budúcnosti zaviaže poskytovateľov sociálnych sietí, aby automaticky skenovali všetky správy v čete, odoslané obrázky, e-maily a inú digitálnu komunikáciu používateľov, ktorá sa týka zneužívania detí. Dotkne sa to dokonca aj šifrovaného obsahu.
Cenzúra pod zámienkou boja proti pedofílii
Európsky parlament ešte v júli rozhodol o „využívaní technológií na spracovanie údajov na účely boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete" a prijal návrh uznesenia. Teraz sa čaká na konečnú legislatívu.
Podľa mnohých kritikov ide o prvý krok, ktorý EÚ plánuje urobiť, aby neskôr mohla vyhľadávať aj iný obsah. Požiadavka na automatické skenovanie všetkej komunikácie ako preventívne opatrenie by bola úplne nová. Pripomínalo by to historickú „predcenzúru" - anachronický spôsob preverovania a v konečnom dôsledku potláčania názorov.
A aj tu by bol každý občan potenciálne podozrivý. Presnú technickú realizáciu by však pravdepodobne ponechali na samotných prevádzkovateľov sietí. A pravdepodobne by aj legitímne „náhodné nálezy" odovzdali úradom. Atmosféra strachu sa tak bude naďalej šíriť.
„Mala by pošta preventívne otvárať a skenovať? Takéto tápanie nie je správnym spôsobom ochrany detí a dokonca ich ohrozuje, pretože ich súkromné záznamy sa dostávajú do nesprávnych rúk a v mnohých prípadoch ich kriminalizujú deti," – myslí Patrick Breyer, poslanec europarlamentu.
Podľa europoslanca plány EÚ na úplné preverovanie našej súkromnej komunikácie pomocou automatov náchylných na chyby vedie k štátnemu dohľadu v čínskom štýle.
Rastúce sieťové prepojenie v sebe skrýva nebezpečenstvo, že v určitom okamihu dôjde aj k úplnej kontrole jednotlivcov, pretože množstvo údajov, ktoré digitalizácia prináša, uľahčuje sledovanie a vytváranie profilov správania a osobnosti.
Prepojenie jasne identifikovateľných fyzických objektov, napríklad fitness zariadení, smartfónov, ale aj fotografií z kamier umiestnených na verejnosti, v určitom okamihu umožní úplnú kontrolu ľudí, dodáva Wochenblick.
(Medzititulky red. HD.)
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami do verejnosti nedostávajú. Redakcia HD.