"Situácia je vážna, preto sme sa na Prezídiu PZ rozhodli komunikovať naše kroky cez médiá, Tak môžeme posúvať dôležité informácie verejnosti." Povedal to dnes na úvod tlačovej besedy Štefan Hamran, dočasný prezident Policajného zboru SR.
Doba je ťažká pre všetkých našich spoluobčanov, čo chápeme a vnímame aj pri vykonávaní našich kontrol." uviedol Hamran a pripomenul, že policajti trávia vonku v uliciach. Ako pripomenul, je nevyhnutné, aby v tomto čase PZ vykonával intenzívny dohľad nad dodržiavaním protipandemických opatrení. Tie neboli nastavené PZ, ale tými najlepšími odborníkmi, ktorými naša spoločnosť disponuje. Ako Š. Hamran podotkol, "sú to ľudia, ktorí si zaslúžia dôveru, lebo sa venujú svojej práci niektorí aj desiatky rokov."
Keď sa podľa tvrdenia Š. Hamrana začalo dariť postupne budovať dôveru v policajný zbor, sú kontroly policajtov veľmi negatívne vnímané. "Práve my sme tí, na pleciach ktorých stojí zodpovednosť za vynucovanie všetkých tých nevyhnutných a nenahraditeľných opatrení." pripomenul Š. Hamran.
Podľa Hamranových slov drvivá väčšina ľudí pochopila, že dodržiavať odborníkmi nastavené opatrenia a byť zaočkovaný, je nevyhnutnosť. Pripomenul, že podľa odborníkov niet inen cesty ako u nás, tak ani vo svete. "My, PZ, musíme dohliadať na to, aby tieto opatrenia boli striktne dodržiavané."
Prezident PZ však naráža aj na týchto ľudí a pripomína, že "absolútne zabudli na svoje povinnosti a vôbec nerešpektujú občiansku zodpovednosť." Tu Š. Hamran prízvukoval, že tam, kde to ide, uplatňujú hlavne preventívne opatrenia. "Ale tam, kde to nepôjde," upozorňuje prezident PZ, "budeme uplatňovať represívne opatrenia."
Za posledný týždeň 12 tisíc policajtov skontrolovalo cez 33 tisíc občanov, pri čom zistili cez osemsto protiprávnych konaní. Väčšinou priestupky a iné správne delikty. "Najčastejšie šlo o porušenie zákazu vychádzania, porušenia zákazov otvorenia prevádzok, nenosenie rúška a porušenie lekárom stanovenej karantény," konkretizuje prezident PZ najčastejšie protiprávne konania. Tie boli riešené spravidla v blokovom konaní.
okrem iných faktorov, ktoré Š. Hamran vymenoval. V tejto súvislosti pripomenul, že represívne opatrenia sú absolútne na mieste u ľudí, ktorí sa správajú arogantne, odmietajú opatrenia, dokonca sú agresívni. Ako príklad uviedol útok na prof. Jarčušku s tým, že takéto prejavy PZ SR akceptovať nebude a bude aktérov takýchto činov stíhať. Tiež pripomenul čerstvý prípad prevádzky voľnej zóny, kde "si majiteľ robí dobré ráno zo všetkých protipandemických opatrení. Jeho prevádzka bola na 30 dní uzatvorená, neakceptoval to. Príslušníci PZ mu na mieste uložili najvyššiu možnú pokutu - 5 tisíc eur. Dotyčný to odmietol a tak podnet policajti postúpili na patričný úrad, odkiaľ podnikateľovi hrozí pokuta 20 000 €."
Š. Hamran tiež sľúbil, že PZ sa zameria na prevádzky Voľnej zóny a "Vysporiadame sa s nimi podľa vopred pripraveného plánu. Tieto prevádzky sú z nášho pohľadu neakceptovateľné."
Tá bude chrániť aj policajtov, aj zástupcov napríklad protipandemického konzília pred atakmi. "Skupina bude monitorovať sociálne siete, bude sledovať nenávistné prejavy a či tam dochádza k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu." oznámil na TK Š. Hamran a upozornil, že ak to tak skupina vyhodnotí, budú tieto prejavy stíhať.
zdravotníkom, ale aj policajtom, ktorí v týchto náročných časoch chránia všetkých občanov, ale najmä najzraniteľnejšiu skupinu ľudí - seniorov.
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami do verejnosti nedostávajú. Redakcia HD