Ak si spomeniete na prvý lockdown v marci roku 2020, s tým dnešným sa nedá porovnávať. Bol vyhlásený zákaz kultúrnych a športových podujatí, zákaz zhromažďovania sa, zatvorili sa školy, bary, lyžiarske strediská, letiská...Začali sa kontroly na hraniciach.
Ulice i hromadná doprava zívali prázdnotou. A Slováci všetky prísne nariadenia dodržiavali do bodky. Báli sme sa neznámeho. Dnes sme sa akoby s Covidom už zblížili. Dnešný lockdown je benevolentný, a tomu zodpovedajú aj výsledky. Hlavnou zbraňou má byť pokles mobility.
Zákaz vychádzania od 25. novembra zatiaľ ukázal len mierne zníženie pohybu v porovnaní s východiskovou hodnotou. Tá je mediánom z päťtýždňového obdobia medzi 3. januárom a 6. februárom 2020. Teda obdobím pred pandémiou.
Podľa údajov z portálu ourworldindata.org v spolupráci so spoločnosťou Google celoslovenská mobilita klesla omnoho menej než cez predchádzajúci lockdown.
Deň po vyhlásení aktuálneho zákazu vychádzania bolo na pracoviskách o 13 percent menej ľudí. Nárastu sa, naopak, tešili parky o viac ako tri percentá, v obytných štvrtiach sa mobilita zvýšila o takmer sedem percent a v potravinách s lekárňami o viac ako 22 percent. Pohyb obyvateľov vidno najmä na doprave. Tá sa znížila o 18 percent.
Najväčšie zníženie dopravy deň po vyhlásení zákazu vychádzania hlásil podľa Google štatistík Bratislavský kraj. Pokles nastal až o 42 percent. Okrem toho sa znížil počet ľudí na pracovisku, až o 30 percent.
A v kraji ostalo doma aj najviac obyvateľov. Nastal tu nárast o 15 percent. V košickej župe zase stúpol pobyt v prírode a v parkoch o 42 percent. Na ilustráciu, banskobystrická župa zredukovala dopravu o 23 percent a pohyb na pracovisku o 17 percent.
V porovnaní so štartom minulého lockdownu je to však miernejšie. Ako dôležitý faktor vtedy mohli fungovať prichádzajúce sviatky, ako aj fakt, že zákazy sa začali v sobotu. Prvý deň po jeho vyhlásení, 20. decembra 2020, sa pohyb obmedzil výraznejšie ako teraz.
Na pracoviskách bolo o takmer 24 percent menej ľudí, doprava klesla o viac ako 27 percent a v potravinách či lekárňach zaznamenali sedempercentný nárast. Rovnako sa väčšej koncentrácii tešili obytné štvrte, ktoré hlásili osempercentný vzostup.
Prečo aktuálny zákaz vychádzania funguje menej ako naposledy, sa HN pýtali analytika Richarda Kollára. „Mobilita je teraz vyššia a je to spôsobené tým, že obmedzenia sú, samozrejme, mäkšie a postihujú len veľmi špecializované veci života,“ hovorí.
Dodáva, že napríklad automobilová doprava nie je v rámci okresov až taká obmedzená a rovnako je aj iné sociálne správanie ľudí. Okrem toho máme otvorené aj školy
„Ale to nie sú len školy. Máme otvorené aj všetky zamestnania, okrem zopár služieb a obchodov,“ vysvetľuje. „Ale koľko ľudí v hospodárstve momentálne nepracuje? To bude zlomok a to tam presne vidíme. Zastavil sa aktívny život len veľmi malej skupine obyvateľstva,“ tvrdí.
Podľa jeho slov však stále hlavnými módmi šírenia delty ostávajú zamestnania, školy a rodinné kolektívy. Ako však vysvetľuje, ani jeden z týchto spôsobov nebol novými opatreniami obmedzený. „Vplyv na zníženie koronavírusu bude minimálny,“ varuje odborník na záver.
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami do verejnosti nedostávajú. Redakcia HD.