Komentár Raphaela M. Bonelliho (Wochenblick)
Rakúsky neurológ, psychiater a psychoterapeut Raphael M. Bonelli vo videu na YouTube „Politici vsádzajú na eskaláciu. Povinné očkovanie“ analyzuje súčasnú situáciu v Rakúsku. Vidí jasnú eskaláciu zo strany vlády voči občanom. Podľa jeho názoru by bolo účinnejšie zastaviť propagandu strachu a znížiť tlak, inak politici prídu o dôveryhodnosť.
„Ľudia sú na tom zle! A to vo všetkých vrstvách a skupinách obyvateľstva." To sú veľmi úprimné slová, ktoré Bonelli hovorí vo videu k súčasnej situácii v Rakúsku. Taká úprimnosť by sa žiadala aj od vlády. Podľa neho sú totiž všetci nespokojní s tým, čo sa v súčasnosti zavádza. Vidí tri rôzne skupiny obyvateľstva. Jednou skupinou sú tí, ktorí sa nechali dotlačiť k očkovaniu z pragmatických dôvodov v nádeji, že sa to skončí a oni budú mať opäť pokoj. Teraz sú nahnevaní, pretože ich opäť „uzavreli“. Druhú skupinu vidí v zástancoch tvrdej línie, t. j. v tých, ktorí sa cítia byť ohrození pandémiou, a teda aj inými ľuďmi. A treťou skupinou sú neočkovaní.
Neočkovaní sú podľa Bonelliho vystavení neuveriteľnej diskriminácii a vylúčeniu zo spoločnosti. Takéto skúsenosti prichádzajú k ľuďom nielen „zhora", teda od vlády a politikov, ale aj zdola, zo stredu spoločnosti, dokonca od susedov alebo priateľov. Takže ľudia si na neočkovaných vybíjajú zlosť, čo bolo donedávna ešte nepredstaviteľné. Bonelli hovorí aj o jednom svojom negatívnom zážitku, s akým sa počas celej svojej profesionálnej kariéry ešte nestretol. Pacientka, ktorá k nemu prišla, mu povedala, že nie je očkovaná a chce tak aj zostať, a tiež pripustila, že by si mohla siahnuť na život...
Rovnako zaťažujúce pre mnohých ľudí je, že už presne nevedia, čo je ešte povolené a čo je už opäť zakázané. Ľudia už jednoducho nevedia, čo ešte môžu a čo už nie, vysvetľuje Bonelli. Povedal, že starším ľuďom to pripomína skúsenosti z diktatúry. Tento pocit zažívajú najmä obyvatelia z krajín bývalého Východného bloku.
Spoločnosť je veľmi emocionalizovaná. Vo všetkých troch skupinách Bonelli vidí hnev, rozhorčenie, ale aj zúfalstvo a rezignáciu. Okrem toho týždne agitácie proti neočkovaným vytvorili nový obraz nepriateľa, ktorý môže časť spoločnosti využiť na vybitie svojho hnevu. To sa teraz prejavuje aj počas lockdownu. Vina sa pripisuje neočkovaným a vláda si umýva ruky.
Pre spoločnosť sú však tieto skupinové „hry na obviňovanie“ zlé, pretože len prehlbujú polarizáciu. Mnohí ľudia sa stiahli do súkromia a už nechcú nič vedieť o politike. Masmédiám sa začali tiež vyhýbať, chcú radšej vedieť menej, alebo volia informácie mimo hlavného prúdu.
Aj doterajšie politické nástroje sa ukazujú ako čoraz menej účinné. Pretože strach a strašenie za posledného jeden a pol roka (státisíce úmrtí a každý bude poznať niekoho, kto zomrel na koronu) fungujú skôr krátkodobo než dlhodobo. A účel neospravedlňuje prostriedky, čo sa v súčasnosti prejavuje rastúcim rozčarovaním z politikov a tiež veľkou stratou dôveryhodnosti. Veď už bolo príliš veľa protirečení, napríklad, že kríza pre očkovaných ľudí sa skončila, že očkovanie je a bude dobrovoľné, rúška áno alebo nie....
Ľudia však nemajú pocit, že kríza sa skončila, hoci to bolo povedané už mnohokrát. A skutočnosť, že teraz má prísť povinné očkovanie, je ďalším stupňom eskalácie zo strany vlády, hovorí Bonelli. Táto kríza dôvery bude krajinu ešte dlho prenasledovať, rovnako ako rozdelenie, ktoré spôsobilo rany, ktoré sa dlho nezahoja.
Vláda by si mala odpustiť poučovanie ľudí. Mala by si priznať chyby a nehľadať obetných baránkov. Mala by vsadiť na úprimnosť a konečne prestať so šírením strachu a eskalácie. Viedlo by to totiž k protitlaku, myslí si Bonneli.
(Medzititulky red. HD.)
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojím názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!