Nový výskum dokázal antivírusovú aktivitu populárneho zeleného čaju.Jedna zložka, ktorú obsahuje, dokáže bojovať s novoobjaveným druhom koronavírusu.Je to nesmierne cenné zistenie,kedže situácia vo svete s vírusom je aká je...
Podľa novej štúdii ide konkrétne o epigalokatechín galát, ktorý blokuje väzbu koronavírusu (SARS-CoV-2) na ľudské receptory a môže následne zabrániť infekcii ľudských pľúcnych buniek. Aby toho nebolo málo, bolo to pozorované aj u sledovaných variantov SARS-CoV-2, ako uvádza zdroj news-medical.net.
Zelený čaj je jedným z najviac konzumovaných nápojov v mnohých krajinách sveta. Má vysoké protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré by mohli pomôcť znížiť riziko vzniku závažných príznakov COVID-19.
„Naše údaje, ako aj zistenia, naznačujú možnosť, že konzumácia zeleného čaju alebo jeho účinnej látky EGCG je prospešná na prevenciu alebo zníženie prenosu a infekcie SARS-CoV-2. Vzhľadom na jeho nízku hladinu toxicity, protizápalové, antioxidačné a anti-SARS-CoV-2 variantné vlastnosti, použitie EGCG pravdepodobne minimalizuje šírenie SARS-CoV-2, zmierni príznaky a závažnosť ochorenia,“ napísali vedci ešte v marci tohto roku v správe.
Ako uvádza ďalej publikácia, vedecký tím vytvoril niekoľko pseudovírusov, ktoré obsahovali S proteíny s jedinou mutáciou, alebo s kompletnými mutáciami novoobjavených variantov (B.1.1.7, B.1.351 a B.1.429). Pseudovírusy preniesli do buniek. Typ S bol schopný spôsobiť infekciu. Rekonvalescenčná plazma u pacientov s COVID-19 bola úspešná pri blokovaní oboch týchto pseudovírusov. Prenesené bunky vykazovali malú toxicitu voči nápojom zo zeleného čaju, čo naznačuje, že ich použitie je bezpečné.
Výskumníci sa ďalej pozreli bližšie na zložky v zelenom čaji, ktoré by mohli spôsobiť antivírusové účinky. Pozorovali katechíny-na vysvetlenie katechíny ( sa vyskytujú predovšetkým v zelenom čaji, ale tiež v káve, víne, čokoláde s vysokým obsahom kakaa alebo divokých bobuliach ako sú Acai) pretože tie sa považujú za účinné látky v čaji. Výsledky ukázali na tri katechíny - EGCG, EGC a ECG, ktoré majú antivírusovú účinnosť.
Po bližšom preskúmaní vedci označili EGCG ako najsilnejší blokátor vírusovej infekcie. EGCG tvorí viac ako 50% katechínov nachádzajúcich sa v zelenom čaji. Okrem toho vystavenie EGCG mutovaným kmeňom, potlačilo jeho schopnosť spôsobiť infekciu.
EGCG ďalej testoval na infikovaných ľudských pľúcnych epiteliálnych bunkách, kde sa zistilo, že dokáže potlačiť SARS-CoV-2 pred a po infekcii.