Chcete sa učiť cudzí jazyk? Počúvajte podcasty
28 | 11 | 2021 I Eka Balašková
WA 15 New York - Na snímke je v slovníku nafotené slovo feminism. Slovom roka 2017 sa pod¾a renomovanej americkej spoloènosti Merriam-Webster stal výraz "feminizmus". Informovala o tom v utorok agentúra AP. Vo¾ba na toto slovo padla vïaka tomu, že bolo poèas celého roka ve¾mi frekventované, vysvetlil Peter Sokolowski, lexikograf tejto spoloènosti, známej najmä vïaka vydávaniu slovníkov. O titul najpopulárnejšieho slova Merriam-Webster súperili aj výrazy recuse (odmietnu úèas), empathy (empatia), dotard (detinský), federalism (federalizmus), hurricane (hurikán) èi gaffe (faux pas). FOTO TASR /AP This Monday, Dec. 11, 2017, photo taken in New York shows the word feminism listed in the dictionary. Merriam-Webster has revealed “feminism” as its word of the year for 2017 on Tuesday, Dec. 12. (AP Photo/Peter Morgan)

Keď sa povie polyglot, môžete si predstaviť práve Lýdiu Machovú. Táto dáma je aj jazyková mentorka a preto s poradila, ako sa najlepšie učiť cudzie jazyky.

Bohatá Slovenčina

„Výhoda Slováka je vo výslovnosti. Slovenčina je veľmi bohatá na rozličné zvuky. Máme rôzne hlásky ako dž, š, ch a vieme lepšie napodobniť zvuky iných jazykov,“ odpovedá Lýdia Machová na otázku, či majú Slováci nejakú výhodu pri učení sa cudzích jazykov. „Veľkú výhodu nám dáva aj gramatika. Ľahšie pochopíme skloňovanie v iných jazykoch, lebo sami skloňujeme,“ pokračuje polyglotka, ktorá hovorí po anglicky, nemecky, španielsky, poľsky, francúzsky, rusky aj esperantom a ak by si osviežila slovenský posunkový jazyk a svahilčinu, nemá vraj problém ani s nimi. A reči sa naučila ako samouk.

"Pokuty" za volantom by mali byť vyššie
Ministerstvo vnútra SR predložilo do medzirezortného pripomienkovania novelu zákona o cestnej premávke, Podľa zistení Plusky sa v nej drasticky zvyšujú rôzne pokuty. Nie len pokuty Podstatné prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti,... Čítať ďalej
27 | 11 | 2021 | Eka Balašková

Samouk, je to možné?

Je. Polyglotka Lýdia vysvetľuje, že postačí pár krokov na efektívne učenie sa. Denne napríklad dvadsať minút čítala knihu, čo skombinovalo s audioknihou a tak si čítaný text aj napočúvala. Podľa Machovej sa tiež netreba sústrediť na gramatiku, ale na komunikáciu, rozprávanie sa. To pri dnešných možnostiach sociálnych sietí nie je taký problém. "Nedajte sa však odradiť, že ničomu nerozumiete. Venujte jazyku 15 minút denne a časom určite zbadáte pokroky." radí na záver L. Machová.

Delíme sa s vami o priestor

Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše „blogovisko“. Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojim názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!

Zdieľať tento článok