Britský premiér Boris Johnson v spore o migrantov v Lamanšskom prielive napísal list francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a zverejnil ho na Twitteri. V Paríži to vyvolalo prudkú reakciu, píše nemecký Der Spiegel.
Konflikt medzi Francúzskom a Veľkou Britániou o tom, ako sa vysporiadať s migrantmi v Lamanšskom prielive, vrcholí. Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin zrušil stretnutie so svojou britskou rezortnou kolegyňou Priti Patelovou.
V správe adresovanej Patelovej odôvodnil zrušenie cesty listom, v ktorom britský premiér Boris Johnson vyzval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby prijal migrantov späť.
Darmanin v ňom napísal, že hoci samotný list bol „sklamaním", skutočnosť, že ho Johnson zverejnil, celú záležitosť ešte viac „zhoršilo“.
Na list z Londýna rozhorčene reagoval aj prezident Macron. Forma a obsah listu boli neprijateľné, povedal hovorca vlády Gabriel Attal. Macron mal dosť toho, že Johnson svoje problémy prenáša na verejnosť. „Vždy, keď má nejaký problém, myslí si, že ho musí vyriešiť Európa, ale tak to nefunguje."
Samotný Macron označil správanie britského premiéra za „neseriózne". „Takéto metódy ma prekvapujú," - povedal Macron na tlačovej konferencii v Ríme. „O takýchto otázkach sa medzi politikmi nekomunikuje na Twitteri," - povedal Macron.
Namiesto stretnutia s Patelovou sa v severofrancúzskom meste Calais majú zísť rezortní ministri Francúzska, Belgicka, Holandska a Nemecka spolu so zástupcami Európskej komisie, teraz už bez britskej účasti.
Paríž už predtým oznámil, že na stretnutí s ostatnými krajinami chce „definovať spôsoby a prostriedky na posilnenie policajnej, justičnej a humanitárnej spolupráce" s cieľom „lepšie bojovať proti sieťam prevádzačov".
Britský minister dopravy Grant Shapps sa vyjadril k reakcii Francúzska na Johnsonov list. Dúfa, že Paríž prehodnotí svoj postoj.
Johnson v liste adresovanom Macronovi napísal, že prijatie migrantov späť „by výrazne znížilo - ak nie zastavilo - počet prekročení hraníc a zachránilo tisíce životov tým, že by sa zásadne narušil model zločineckých gangov, ktoré stoja za prevádzaním ľudí.“
Johnson navrhol väčšiu spoluprácu s Francúzskom, napríklad spoločné hliadky na hraniciach, letecký dohľad a výmenu spravodajských informácií. „Sme pripravení začať s takýmito hliadkami od začiatku budúceho týždňa," - napísal Johnson v liste, ktorý zverejnil na Twitteri.
Ministerka vnútra Patelová predtým hovorila so svojím francúzskym kolegom Darmaninom, aby mu predstavila plány na užšiu „spoluprácu a inováciu". Podľa vyhlásenia sa mali stretnúť tento víkend.
Pri stredajšej nehode člna s utečencami v Lamanšskom prielive zahynulo najmenej 27 ľudí vrátane siedmich žien a troch detí. Dvaja muži prežili. Skupina vyrazila z Dunkerque na nafukovacom člne, z ktorého unikal vzduch.
Krátko nehode sa napätie medzi Francúzskom a Britániou v otázke migrácie opäť vystupňovalo. Johnson už dlho obviňuje Francúzsko, že nerobí dosť pre riešenie prudko rastúceho počtu utečencov, ktorí sa do Británie dostávajú na jednoduchých člnoch. Odchod Veľkej Británie z EÚ tiež sťažil britským úradom návrat utečencov do krajín EÚ, dodáva nemecký Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojím názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke aje aj váš!