Vianoce už pomaly klopú na dvere a najnovší lockdown môže byť príčinou toho, že nákup darčekov budeme riešiť najmä z pohodlia domova. Takýto nákup v e-shopoch však môže niesť rôzne bezpečnostné riziká.
Pri nákupnej horúčke netreba zabúdať na niektoré aspekty online nákupu. "Pozor na to, keď je podozrivo nízka cena alebo dostupný tovar, ktorý nikde inde nie je," varuje pre portál noviny.sk technologický novinár Ondrej Macko.
Ďalej treba používať zabezpečenú, najčastejšie dátovú sieť od svojho operátora. "Pozrite sa na svoju stránku, dá sa to rozpoznať podľa malého písmenka s, keď si pozriem ten adresný riadok, aby tam bolo napísané https," informuje Macko. Vtedy máme istotu, že stránka je zabezpečená.
Dobré je vyhnúť sa nakupovaniu na internetovej stránke, ktorá neuvádza žiadne konkrétne sídlo firmy ani informácie o obchodníkovi.
Výkričníkom toho, že ide o podvod, môžu byť aj negatívne recenzie na webe. Navyše používať jedno heslo vo všetkých platformách a napísať si ho na papier je veľmi zlá kombinácia pri utajovaní citlivej informácie.
"Každý to vidí, kto vie čítať. Osobne používam taký špeciálny program, že si pamätám jedno hlavné heslo a v rámci toho programu mám uchované všetky možnosti na svoje účty," hovorí Macko.
Hrozbou je aj tzv. phishing, pharming, či scam - hoci sú to cudzie pojmy, takmer každý Slovák používajúci moderné technológie sa s podobnou podvodnou praktikou už stretol. Pri očakávaní kuriéra mu namiesto prekvapenia pre blízkych hrozilo vybielenie bankového účtu.
Páchatelia svoju obeť môžu kontaktovať cez SMS, telefonát, ale aj e-mail. "Vyzve ma ten softvér na to, že treba si nainštalovať prehliadač. V skutočnosti si nainštalujeme časť nebezpečného kódu, ktorá spôsobí to, že naklepem adresu inej banky, ale presmeruje sa mi na troška inú stránku, ktorá bude vyzerať rovnako, akurát v adresnom riadku bude malý preklep, ktorý si nikto nevšimne," upozorňuje odborník.
Podvodníci pochádzajú častokrát až z Indie, Vietnamu či Ukrajiny a využívajú práve nepozornosť i manipuláciu na to, aby ste im poskytli citlivé informácie, medzi ktoré patria napr. číslo bankového účtu, PIN kód alebo heslo.
Ak už ste peniaze predsa len poslali a máte podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu, kontaktujte najprv banku. "Čím skôr to nahlásim, tým lepšie. Peniaze zadržia, pretože ide o podvod. Ak už odídu tie peniaze, potom treba volať políciu," konštatuje Macko.
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojim názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!