Včerajšia tlačovka bude legendárna! Konštatuje vo svojom statuse na sociálnej sieti matematik Richard Kollár. Podľa vlastných slov sa on sám ešte stále nepozviechal z toho, čo včera videl.
Oddnes platí na Slovensku núdzový stav, tvrdý lockdown a zákaz vychádzania. Tieto opatrenia oznámili koaliční lídri na poslednú chvíľu včera večer a platiť začali už od polnoci. Každý občan mal teda niekoľko hodín na to, aby sa podľa toho zariadil.
Svoj názor na predstavené opatrenia vyjadril aj Kollár. Otázkou už len ostáva, či sa máme smiať alebo plakať.
Podľa matematika nám Rakúsko pred pár dňami ukázalo presne, čo je cestou z pandémie - kombinácia opatrení. Tvrdý lockdown a následne povinné očkovanie s prísnymi trestami.
"Tú tlačovku v Rakúsku mám stále pred očami, pomerne krátka, vecná a jasná komunikácia. Prejav rakúskeho prezidenta, kde nebolo nesprávne ani jedno slovo. Opatrenia začínajúce o pár dní, aby si všetci vedeli veci zariadiť. Je jasné, čo bude o týždeň, o dva, o štyri a aj o dva mesiace. Rakúsko to zvládne," približuje svoj pocit z tlačovej konferencie prezidenta našich susedov Kollár.
Podľa odborníka my dnes máme plné nemocnice a extrémne nedostatočnú úroveň zaočkovania, ale nemáme ani prísny lockdown a už vôbec nie očkovanie. "Premiér Heger snáď očkovanie včera ani nespomenul, hovoril len "teraz nevyhodnocujeme to, čo je lepšie". Presne, presne."
"Z toho hľadiska je vlastne v poriadku, že si asi nepamätá, že lockdown sme tu mali pred rokom, a máme ho tu znovu. A vraj teraz (za dva týždne? minule bol o dosť dlhšie) bude určite fungovať, lebo to by sme mali veľký problém. Lenže, opatrenia, ktoré predstavil, lockdown nie sú, a tak ten veľký problém budeme mať všetci s ním," upozorňuje matematik.
Jednoducho, hodnotí Kollár, včera sme mali tri problémy - plné nemocnice, nízku mieru zaočkovania a málo zdravotníckeho personálu a ani jeden sme sa nepokúsili vyriešiť. Dokonca sme zrušili veľa dôvodov, prečo sa mnohí očkovali.
"Našťastie, tak, ako to u nás býva, tento režim zrejme bude platiť krátko. Už dnes sa ozvala Konferencia biskupov Slovenska, úplne nespokojné je odborné konzílium, nespokojní budú aj politici, keď si uvedomia, že to nerieši problémy, ktoré chceli riešiť, a že to nebudú žiadne dva týždne. Takže do týždňa očakávam zmeny. Tak to u nás chodí," varuje Kollár.
Podľa matematika sa ukázalo, že Slovensko robí najhoršie rozhodnutia pod tlakom. Akonáhle príde stres, tak sa v pondelok dohodne niečo iné ako v stredu vylezie von. Výsledok je taký, že nie je spokojný nik. Ani politici, ani odborné konzílium, ani občania.
Rozhodnutia sú podľa neho plné detailov, ktoré absolútne nedávajú zmysel a vedú presne k potlačeniu toho, čo najviac pomáha riešiť pandémiu - dokonca asi viac ako vakcíny - a to je dôvera v štát.
"Je preč a následne si môžeme klásť otázky, prečo sa ľudia neočkujú? Prečo nedodržiavajú opatrenia? Dezoláti jedni! Avšak my si podkopávame sami pôdu pod nohami a potom sa sťažujeme, že ľudia nedodržiavajú zákony a pravidlá (vyhlášky), že nás nepočúvajú," kladie za vládu otázky.
Zároveň odpovedá, že už nikdy ľudia vládu počúvať nebudú, keď im povolí 500 metrov so psom alebo mačkou a 1000 metrov s deťmi, každý povinne GPS. "Keď budete vyhláškou, ktorú sami nestihnete do polnoci napísať, už od polnoci od nich chcieť potvrdenie od zamestnávateľa pri ceste do práce. Keď neviete odpovedať ani na úplne základne otázky novinárov. Dôvera je opäť zásadne preč a tentokrát takmer u všetkých," upozorňuje matematik.
Čo nás čaká v najbližšie dni? Podľa premiéra Hegera to nevieme. Situácia sa prehodnotí po desiatich dňoch a zákaz vychádzania bude platiť minimálne dva týždne. Opatrenia by sa v prípade zlepšenia situácie mali uvoľniť pre očkovaných a ľudí, ktorí prekonali covid.
Podľa Kollára však prirodzene klesne počet vykonaných PCR testov a rovnako aj antigénových testov, no pozitivita sa zvýši. Veď kto by chodil na antigénový test, keď nepotrebuje jeho platnosť a môže sa v práci preukazovať samotestom, ktorý mu bude platiť týždeň?
"V praxi príde dieťa domov nakazené zo školy covidom, nakazí aj rodiča, ten nakazí kolegov v práci a stále je len na piatom alebo šiestom dni a test mu ešte deň platí, veď je negatívny," varuje Kollár. Počty pacientov v nemocniciach podľa matematika neklesnú a úmrtia, ktoré evidujeme s ešte väčším oneskorením ako hospitalizácie už vôbec nie.
Aké budú teda Vianoce? Opatrenia budú platiť minimálne 7 dní, možno aj dva týždne. Následne aj tak nebudeme vedieť, čo ďalej robiť. Následne to takto pôjde až do Vianoc. “Na toto sa v matematike používa odborný termín – chaos. Je to však režim, v ktorom sa niektorí naši politici cítia ako ryby vo vode. Je to ich prirodzený životný priestor,” napísal Kollár v závere.
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojim názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!