Parlament včera schválil viacero sociálnych zákonov, ktoré pozitívne ovplyvnia matky – samoživiteľky, tehotné ženy aj osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Podľa predsedu parlamentu je dôležité, aby sme aj v súčasných ťažkých časoch prijímali zákony, ktoré ľuďom pomôžu žiť lepší život.
V parlamente včera prešla druhým čítaním novela zákona o náhradnom výživnom, vďaka ktorej by mala byť napravená nespravodlivosť, ktorú zažívajú všetky matky – samoživiteľky pri výpadku výživného. Po novom sa matka dostane k náhradnému výživnému už do 30 dní od prvého nezaplateného výživného. Náhradné výživné bude tiež vyplácané v rovnakej výške, akú určil súd.
„Dnes, ak jeden rodič neplatí riadne výživné, môže sa druhý rodič dostať do ťažkých finančných problémov. A naťahovať sa mesiace až roky, aby mu bolo výživné zaplatené, a za ten čas byť bez peňazí, na ktoré má nárok. Novela, ktorú sme práve schválili, tento problém rieši vyplatením náhradného výživného, a to v plnej výške, teda ruší sa doterajší strop príjmu domácnosti. Verím, že týmto veľmi pomôžeme všetkým ženám, ktoré sami vychovávajú a starajú sa o deti a kde nie je riadne vyplácané výživné zo strany druhého rodiča,“ povedal predseda parlamentu Boris Kollár.
Poslanci národnej rady včera posunuli do druhého čítania aj zákon o sociálnom poistení, ktorý okrem iného prinesie pomoc tehotným ženám. Plní sa tým záväzok z Programového vyhlásenia vlády predĺžiť ochrannú lehotu pre ženy, ktoré otehotnejú do šiestich mesiacov od straty zamestnania a zániku nemocenského poistenia.
Schválený bol aj zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného poistenia, ktorý konečne prináša prehodnotenie systému poskytovania týchto príspevkov. Pri jednorazových peňažných príspevkoch na kúpu auta, úpravu bytu alebo kúpu pomôcky po novom teraz osoba s najnižšími príjmami dostane príspevok vo vyššej výške a zároveň sa zníži jej finančná spoluúčasť. Pri peňažnom príspevku na kúpu zdvíhacieho zariadenia sa vzhľadom na finančnú náročnosť navrhuje poskytovať príspevok vo vyššej výške aj osobám s vyššími príjmami.
„Tento zákon prináša finančné úľavy pre tých, ktorí sa, bohužiaľ, musia v živote popasovať so zdravotným postihnutím. Okrem zvýšenia jednorazového finančného príspevku pre osoby s najnižším príjmom sa zavádza tiež možnosť poskytnúť peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla osobe s ťažkým zdravotným postihnutím ešte predtým, ako sa stane vlastníkom vozidla, aby mohlo dôjsť k potrebnej úprave vozidla už pri jeho zakúpení. To doteraz nebolo možné a bola to pre týchto ľudí veľká komplikácia,“ povedal Boris Kollár.
Zdá sa, že hnutie Sme rodina sa snaží nezaoberať sa len otázkami, ktoré sa týkajú pandémie, ale riešiť aj ďalšie sociálne problémy, ktoré ani nezanikli ani nezmizli z povrchu zemského. Ako nám potvrdil aj Boris Kollár, jeho hnutie nerezignovalo na pomoc ľuďom a snaží sa aj naďalej viesť prosociálnu politiku a pomáhať tým najslabším.