Mnohí z migrantov na poľských hraniciach sú Kurdi zo severného Iraku. Premiér autonómneho kurdského regiónu teraz žiada EÚ o pomoc. Tvrdí, že treba zakročiť proti tým, ktorí lákajú ľudí na nebezpečnú cestu, píše Der Spiegel.
Kurdské vedenie v severnom Iraku žiada Európu o pomoc v boji proti prevádzačským gangom, ktoré cez Bielorusko priviedli tisíce migrantov k vonkajším hraniciam EÚ. „Potrebujeme podporu v boji proti zločineckým sieťam, ktoré pašujú našich ľudí do Európy a lákajú ich na túto nebezpečnú cestu," – vyhlásil premiér autonómneho kurdského regiónu na severe Iraku Masrur Barzani v rozhovore pre denníky Die Welt a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Pašeráci podľa neho ohrozujú nielen bezpečnosť Iraku, ale aj Európy. „Európa by mala urobiť ešte viac, aby zabránila opakovaniu takýchto udalostí," - povedal Barzani s odkazom na situáciu v Bielorusku.
Jeho krajina tiež potrebuje väčšiu podporu zo strany Nemecka a Európy z dlhodobého hľadiska, najmä v oblasti rozvojovej spolupráce, povedal Barzani. „Irak nepotrebuje finančnú pomoc, krajina má peňazí dosť. Naliehavo však potrebujeme podporu pre potrebné reformy a boj proti korupcii."
Podľa európskych odhadov približne 70 percent migrantov v Bielorusku v súčasnosti pochádza z Iraku, z toho približne tri štvrtiny z kurdského regiónu. V uplynulých dňoch z Minska prvýkrát vzlietli lietadlá s ľuďmi, ktorí sa chceli vrátiť. Okrem iného smerovali do Arbílu v severnom Iraku.
V lete začal bieloruský diktátor Alexander Lukašenko zámerne prevážať migrantov do Bieloruska a posielať ich k poľským hraniciam. Der Spiegel nedávno podrobne odhalil, ako funguje Lukašenkov pašerácky systém. Dokumenty ukazujú, že jeho režim systematicky budoval bieloruskú trasu. Štátna spoločnosť Zentrkurort začala v máji vydávať desiatky turistických víz pre Iračanov. Spoločnosť patrí pod Lukašenkovu prezidentskú administratívu. O niečo neskôr sa vízová činnosť postupne presunula na súkromné spoločnosti.
EÚ hovorí o „hybridnej vojne" a uzavrela hranice. Poľská pohraničná stráž systematicky vykonáva tzv. pushbacky, ktoré poľský parlament uzákonil, hoci porušujú zákony EÚ. Pohraničná stráž zadržiava ľudí v lese na poľskej strane hranice a núti ich vrátiť sa späť do Bieloruska. Osoby, ktoré žiadajú o ochranu, nemajú možnosť požiadať o azyl.
Keďže ani bieloruská pohraničná stráž často týchto migrantov nevpustí späť, často uviaznu na hraniciach. Niekoľko ľudí už zamrzlo. Napriek nebezpečenstvu sa však mnohí Kurdi zo severného Iraku dobrovoľne vydávajú na cestu do Minska. V ceste do Minska vidia svoju šancu na nový život v EÚ, uzatvára Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojím názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!