Austrália, USA a Spojené kráľovstvo oficiálne odštartovali spoluprácu v oblasti ponoriek s jadrovým pohonom, informuje epochtimes.de.
Austrálsky minister obrany Peter Dutton podpísal v pondelok v Canberre s vysokopostavenými diplomatmi zo Spojených štátov a Veľkej Británie dohodu o výmene citlivých údajov o technológii pohonu ponoriek s jadrovým pohonom.
Ide o prvú verejne podpísanú dohodu o tejto technológii medzi týmito tromi krajinami, odkedy v septembri vytvorili indicko-tichomorskú alianciu s názvom Aukus.
Dodávky jadrových ponoriek do Austrálie sú kľúčovou súčasťou programu Aukus. V dôsledku tohto spojenectva Austrália nechala padnúť dlho plánovanú dohodu s Francúzskom o dodávke ponoriek v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, čo vyvolalo pobúrené reakcie francúzskej vlády.
Paríž medzitým dokonca stiahol svojich veľvyslancov z Washingtonu a Canberry. EÚ a Nemecko tiež kritizovali tento krok.
Dutton po podpise dohody vysvetlil, že vďaka získanému prístupu k informáciám a skúsenostiam britskej a americkej armády bude Austrália „schopná zodpovedne a spoľahlivo spravovať aj túto technológiu".
Tieto informácie by tiež pomohli Austrálii ukončiť 18-mesačné obdobie na preskúmanie obstarávania ponoriek. V hre je okrem iného otázka, či sa austrálske ponorky budú stavať na základe britských alebo amerických plánov.
Aliancia Aukus bola uzavretá v reakcii na vojenské ambície Číny. Peking proti aliancii protestoval.
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte predtým ostro kritizoval Čínu za použitie vodných diel proti filipínskym lodiam v konflikte o Spratleyho ostrovy. Čína, ako aj Filipíny a ďalšie pobrežné štáty si robia nároky na územia v Juhočínskom mori, uzatvára epochtimes.de.
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojím názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!