"Z hľadiska ďalšieho vývoja covidovej krízy nečakajú svet dobré časy. Stojíme na pokraji veľkej hospodárskej krízy. Keď si uvedomíme, že bude prebiehať v spojení s krízou hodnotovou a krízou autorít, ktorú už nejaký čas zažívame, to prelínanie nakoniec vyústi do fatálneho stavu recesie a úpadku." píše Karol Lovaš na svojej nástenky na sociálnej sieti.
"Európa zažíva obdobie, kedy do jej ulíc vychádzajú nespokojní občania. Minister obrany Naď ich má za “opice a dezolátov”." konštatuje Lovaš. TheGuardian informuje, že v holandskom Rotterdame polícia strieľala do ľudí. Tí prišli protestovať proti reštrikciám. Holandsko je krajinou s viac než 80% zaočkovanosťou. Napriek tomu ju čaká tvrdý lockdownom. Predpoklady o dôležitosti vytvorenia “kolektívnej imunity” sa zdajú byť príliš chabé, aby mohli byť relevantným východiskom z krízy."
ako “Vakcína je bezpečie” sa začínajú vracať k autorom v najmenej vhodnej chvíli." Upozorňuje Lovaš: "Treba pripomenúť, že ak by politici od začiatku komunikovali so svojimi občanmi férovo, neklamali by im, v snahe zapáčiť sa, možno by sa dnes oni správali tiež inak."
Zďaleka v tom neboli len politici, kto s ľuďmi hral divadlo. Koniec pandémie bol podľa Lovaša "na programe" pravidelne: "Vianoce už budú dobré. Potom mala byť dobrá Veľká noc a potom ďalšie Vianoce. A ďalšia Veľká noc... V živote sú situácie, kedy nemusíme povedať pravdu. No zároveň by sme nemali ani v takýchto situáciách klamať. Klamstvo je ako odhodený pes. Vždy sa vráti k svojmu pánovi. Akokoľvek ďaleko ho odhodíte."
"Dávať si pozor na lacné nálepkovanie. Označovanie kohokoľvek vo verejnom priestore za “opicu a dezoláta” je vo vyhrotenejej emocionálnej situácii krajne nevhodné." Upozorňuje Lovaš: "Aj keď môže byť takáto nálepka formálne pravdivá. Žijeme časy, ktoré sú ukážkovým modelom začiatku rozpadu sveta v jeho aktuálnej podobe."
"Disfunkčnosť vzťahov, atomizácia, vulgarizácia, bulvarizácia a infantilizácia spoločnosti sú znamením rozpadu. Platformou pre hrubozrnnú manipuláciu a propagandu. A východiskom pre samozvaných “spasiteľov” z radov extrémistov, ktorí trpezlivo čakajú pod pódiom dejín na svoju príležitosť." Poznamenáva Lovaš. "Nie prvý raz. Vidím ich jasne. A mali by sme my všetci. Toho žolíka im totiž kladieme do ruky práve my. Nie prvýkrát."
Tu vidí Lovaš historickú možnosť médií neprehlbovať súčasnú krízu ďalšou bulvarizáciou a infantilizáciou. Nečudujme sa ľuďom, že na prijímanie informácii v covidovej dobe si vytvorili vlastné "zdroje" informovania. "Kedysi sme topánky nakupovali v predajni obuvi. Mäso u mäsiara. Chlieb u pekára. Liečiť sme sa chodili k lekárovi. Svet sa zmenil. My sme ho zmenili. A dnes sa nám zdá byť neznesiteľný." Konštatuje Lovaš: "Nami vytvorený svet nás priviedol do slepej uličky. Príliš rýchlo sme sa snažili zbúrať "starý svet". Ak chceme porozumieť a zvládnuť ten nový, musíme sa freudovsky vrátiť na ruiny toho, čo sme zbúrali."
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše „blogovisko“. Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojim názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!