Ministerstvo školstva vedy a výskumu pod vedením ministra Branislava Gröhlinga (SaS), odmieta akceptovať zásadné pripomienky k novele vysokoškolského zákona a na schválenie ho chce predložiť aj napriek rozporom, ktoré novelu spochybňujú ako celok.
Akademická obec volá na poplach a spustila petíciu proti pripravenej novele, ktorou chce minister Gröhling porušiť princíp akademickej slobody. Po 32 rokoch od nežnej revolúcie sa študenti vysokých škôl a akademici museli opäť vybrať do ulíc Bratislavy, aby si výdobytky novembra 1989 uchránili a proti Gröhlingovej novele verejne protestovali. K odmietnutiu novely sa pridala aj Generálna prokuratúra SR pod vedením Maroša Žilinku, ktorá novelu v rozporovom konaní odmietla ako celok.
Zástupcovia akademickej obce sa pokúsili ešte raz stretnúť so zástupcami ministerstva, aby apelovali na vyrokované zmeny v zákone, ktoré boli vzájomne dohodnuté a ktoré sa minister Gröhling napokon rozhodol neprijať. Novela je tak z dôvodu porušovania akademických slobôd absolútne neprijateľná.
Ministerstvo sa po protestnom pochode následne ešte 18.novembra zúčastnilo rozporového konania k zásadným pripomienkam, ktoré ale definitívne odmietlo. Zástupcovia ministerstva Martin Kanovský, Žaneta Surmajová a Marek Gilányi zdôraznili, že v rámci rozporového konania nie je priestor na ďalšiu diskusiu o princípoch.
„Rokovanie spočívalo v jednostrannej prezentácii postoja ministerstva k zásadným pripomienkam v duchu „toto nebude“, „na toto zabudnite“, prezradil detaily Martin Putala predseda Rady Vysokých škôl Slovenska, ktorý sa na rokovaní zúčastnil za akademickú obec.
„Takto vedený spôsob rozporového konania nemožno považovať za snahu o úprimné riešenie identifikovaných problémových oblastí predloženej novely zo strany ministerstva.“, dodal na margo neústupného postoja ministertstva.
Univerzity preto ešte spoliehajú na petíciu, ktorou sa budú snažiť zvrátiť tento nežiadúci stav v procese defraudácie akademický slobôd. Novelou totiž minister Gröhling plánuje odobrať kompetenciu akademickým senátom pri voľbe rektora, alebo dekanov, ktorých chce voliť politicky a rovnako chce odobrať kompetenciu pri hlasovaní o nakladaní s majetkom a túto chce dať do rúk správnym radám v ktorých sú vysoké školy, alebo fakulty v drvivej menšine oproti politickým nominantom ministerstva a súkromných firiem.
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojim názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!