Vesmírna medicína skúma, ako sa mení ľudské telo v beztiaži. Jedným zo zistení je: dospelí opäť rastú - a to výrazne, píše Der Spiegel.
Astronauti musia byť fyzicky zdatní a zároveň čo najštíhlejší, aby sa mohli dobre pohybovať v priestoroch vesmírnej stanice ISS. Podľa vesmírnej medicíny však môže byť vo vesmíre ešte trochu tesnejšie: Počas letu do vesmíru totiž astronauti v bezváhovom stave narastú do výšky.
„Medzistavcové platničky sa rozšíria a počas prvých 24 hodín narastú v priemere o 5,5 centimetra do dĺžky," - vysvetlila pre tlačovú agentúru dpa špecialistka na vesmírnu medicínu Bergita Ganseová v Homburgu v Sársku. Ale: „Keď sa vrátite na Zem, zmenšíte sa na svoju pôvodnú veľkosť," povedala profesorka, ktorá prednáša na Sárskej univerzite a pozorne sleduje šesťmesačnú misiu sárskeho astronauta Matthiasa Maurera (51) na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.
Ďalšou krátkodobou zmenou, ktorú vesmírni turisti tiež zažívajú, je posun tela smerom k hornej časti a hlave. „To spôsobí, že počas prvých 24 hodín vymočíte 1,5 litra vody. Navyše v tvári „priberiete“ a vaše nohy budú prudko veľmi štíhle,“ – doplnila Ganseová. Tá predtým pracovala v Nemeckom centre pre letectvo a vesmír (DLR) v Kolíne nad Rýnom.
Vysvetlenie: Za normálnych okolností gravitácia vťahuje vodu do nôh, ale v bezváhovom stave nič také neexistuje.
Z dlhodobého hľadiska svaly degenerujú, pretože sa v bezváhovom priestore nepoužívajú. „Ťažký predmet stačí len postrčiť, aby sa pohol." Srdcový sval sa tiež zmenšuje. Na ISS majú preto astronauti každý deň naplánované dve a pol hodiny tréningu: na bicyklovom ergometri, na posilňovacom stroji a na bežiacom páse, na ktorý sa pripútavajú gumovými pásmi.
Napríklad pri budúcich misiách na Mars by sa tieto zariadenia nemohli vziať so sebou kvôli nedostatku miesta: Preto sa hľadajú iné metódy, ako zabrániť strate svalovej hmoty. Ganseová skúma elektrickú stimuláciu. „Ak budete svaly dodatočne stimulovať elektrinou, možno nebudete potrebovať toľko tréningu." A menej miesta. Na experimente sa bude v nasledujúcich rokoch na ISS podieľať 16 astronautov.
Očakáva sa, že misia na Mars bude trvať približne dva a pol roka, povedal Ganseová. Let tam by trval najmenej trištvrte roka, let späť rovnako, dodáva Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojím názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!