Generálni prokurátori vo viacerých štátoch USA vyšetrujú, či platforma zneužíva deti "v záujme vlastného zisku", píše nemecký Der Spiegel.
V nadväznosti na závažné obvinenia oznamovateľky Frances Haugenovej začali viaceré štáty USA vyšetrovať možné škodlivé účinky online platformy Instagram na deti a mladých ľudí.
Generálna prokurátorka štátu Massachusetts Maura Healeyová uviedla, že materská spoločnosť Instagramu, Facebook, ktorá sa medzičasom premenoval na Metu, vedome vystavila mladých užívateľov potenciálnym zdravotným rizikám v záujme vlastného zisku.
„Spoločnosť Facebook, teraz Meta, zlyhala pri ochrane mladých ľudí na svojich platformách, namiesto toho ignorovala, alebo v niektorých prípadoch posilňovala známe manipulácie. Tie predstavujú skutočnú hrozbu pre fyzické a duševné zdravie," - skonštatovala Healeyová. Online gigant podľa nej o týchto rizikách vedel. Deti tak boli „využité v záujme zisku".
Healeyová a generálni prokurátori štátov Florida, Kalifornia, Kentucky, Nebraska, New Jersey, Tennessee a Vermont teraz vyšetrujú, či spoločnosť neporušila štátne zákony na ochranu spotrebiteľa.
V posledných mesiacoch sa spoločnosť Facebook dostala pod obrovský tlak v dôsledku odhalení založených na dokumentoch a vyhláseniach jej bývalej zamestnankyne Frances Haugenovej. Podľa nich spoločnosť vedela, že fotografická platforma Instagram môže poškodiť duševné zdravie dievčat a podporovať napríklad poruchy príjmu potravy a depresie.
Internetová spoločnosť založená Markom Zuckerbergom všetky obvinenia dôrazne odmietla. Koncom októbra si spoločnosť Facebook dala nový názov Meta. Samotná platforma Facebook si zachovala svoje meno, uzatvára nemecký Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojím názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!