Názor Neila Clarka (Russia Today)
Na celom Západe ceny rastú najrýchlejším tempom za celé roky. No zdá sa, že politikov a médiá posadnuté klimatickými zmenami, Covidom a kultúrnymi vojnami netrápia útrapy, ktoré inflácia spôsobuje obyčajným ľuďom, zamýšľa sa novinár a spisovateľ Neil Clark.
Ceny základných vecí stúpajú
Stačí sa pozrieť na Spojené kráľovstvo. V Británii index spotrebiteľských cien, ktorý meria priemernú zmenu cien tovarov a služieb v čase, vyskočil v októbri na 4,2 %, čo je najvyššia miera od roku 2012.
Dnes však politická elita a puntikracia (elitná alebo vplyvná vrstva odborníkov alebo politických komentátorov, pozn. red.) musia diskutovať o vznešenejších veciach. Zmena podnebia. Covid. Kultúrne vojny. ID politika. Rodové zámená.
Medzitým, keď sa „komentátori“ prekrikujú v televíznych štúdiách a dohadujú sa o témach, ktoré sa širokej verejnosti zdajú cudzie, milióny rodín si pri pohľade na svoje posledné účty za energie alebo ceny na pumpách kladú jednoduchú otázku: "Ako vyžijeme, keď je všetko také drahé?" Rozpor medzi vládnucou triedou (s jej falošnými pravými aj falošnými ľavými krídlami) a ovládanými nikdy nebol väčší.
Veľký nárast životných nákladov má viacero príčin, ktoré, treba povedať, zažívajú všetky krajiny na Západe, nielen Británia. Agenda „Great Reset/Net Zero Green“, ktorú s nadšením presadzujú všetky hlavné strany, je nepochybne jednou z hlavných príčin.
Nikto nehovorí, že by sme sa nemali zaoberať klimatickými zmenami a veľmi pozorne analyzovať ich príčiny, ale predstavenie zavádzania obmedzení pre obyčajných ľudí, keď tí dobre situovaní leteli do Glasgowa na svojich súkromných lietadlách na „COP26“, bolo takým očividným príkladom „triednej vojny“, aký ste ešte nezažili. Môžete mať v Davose schválenú „legislatívu o zmene klímy“ a môžete mať politiky na zníženie životných nákladov, ale nemôžete mať oboje.
Dlhé lockdowny v rokoch 2020 a 2021 tiež celkom predvídateľne viedli nielen k problémom v globálnych dodávateľských reťazcoch, ale aj k tomu, že spoločnosti, ktoré v tom čase prišli o príjmy, sa pokúšali získať späť časť svojich príjmov zvýšením cien.
Situáciu ešte zhoršila hrozba ďalších blokád – a ďalších obmedzení – stále visiacich v sektoroch, ako je pohostinstvo a rekreačný priemysel. A, samozrejme, ťažkosti pri cestovaní do zahraničia nevyhnutne viedli k zvýšeniu cien domáceho ubytovania, keďže státisíce nemajú inú reálnu možnosť, ako zostať na dovolenke doma.
Vlády musia znížiť clá na palivá, energie a takzvané „zelené dane“ a objasniť, že už nedôjde k žiadnym nákladným obmedzeniam pre podnikanie – ktoré sa vždy prenesú na spotrebiteľa. Už dnes sa predpokladá, že účty za energie v budúcom roku opäť prudko vzrastú.
Tak vidíte, proti čomu stojíme. Ľudia, ktorí rozhodujú, proste nežijú v tom istom svete ako vy alebo ja!
Ak sa chcete vyjadriť, ak sa chcete s čitateľmi podeliť o svoje pocity a názory - využite naše "blogovisko". Ak sa nehanbíte za svoju identitu, ak si myslíte, že viete svojim názorom osloviť a ak dodržíte etické princípy tvorby blogera - náš priestor na stránke hlavnydennik.sk je aj váš!