OSN upozorňuje na nárast produkcie ópia a metamfetamínu v Afganistane
17 | 11 | 2021 I tasr

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) v utorok informoval, že Afganistan v roku 2021 vyprodukoval 6800 ton ópia, čo v porovnaním s rokom 2020 predstavuje nárast o osem percent.

Agentúra DPA v tejto súvislosti poznamenala, že z tejto rastúcej produkcie bude profitovať radikálne islamistické hnutie Taliban, ktoré v polovici augusta prevzalo moc nad celým Afganistanom. Keď Taliban ovládol krajinu, ktorá je najväčším svetovým producentom ópia, neistota okolo obchodu s ním vzrástla, čo len zvýšilo ceny tejto drogy.

Experti obvinili Bielorusko z účasti na hackerskej kampani voči krajinám NATO
Americkí experti na kybernetickú bezpečnosť získali dôkazy o účasti Bieloruska na dlhodobej hackerskej a dezinformačnej kampani zameranej voči krajinám na východnom krídle Severoatlantickej aliancie a EÚ. Informovala o tom agentúra AP. Obvinenia z... Čítať ďalej
17 | 11 | 2021 | tasr

V správe UNODC sa uvádza, že rastúca chudoba a neistota týkajúca sa dostupnosti potravín vo vojnou zničenom Afganistane vedie k posilneniu stimulov na pestovanie ópia. "Úroda ópia v roku 2022 bude založená na rozhodnutiach, ktoré farmári urobia v novembri 2021, keď začnú siať mak," upozorňuje sa v správe.

Afganistan sa na celosvetovej produkcii ópia v roku 2020 podieľal približne 85 percentami a ekonomika tejto krajiny je už dlho závislá od predaja tejto drogy. Vlani príjem z opiátov predstavoval približne 1,8 až 2,7 miliardy dolárov. Počas dvoch desaťročí vojenského nasadenia v Afganistane neboli Spojené štáty a ich spojenci schopní skoncovať s nelegálnou výrobou ópia.

USA: Metropola Washington zruší povinné rúška v interiéroch
Obyvatelia americkej metropoly Washington nebudú musieť od budúceho pondelka nosiť rúška vo vnútorných priestoroch. Oznámila to v utorok tamojšia starostka Muriel Bowserová s tým, že na určitých miestach, akými sú napríklad školy či verejná... Čítať ďalej
17 | 11 | 2021 | tasr

UNODC vo svojej správe upozorňuje i na to, že v posledných rokoch v Afganistane prudko vzrástla aj výroba metamfetamínu (pervitínu). "Vysoký regionálny a globálny dopyt po metamfetamíne spolu s presýteným trhom s opiátmi by mohli podporiť ďalší rozvoj výroby metamfetamínu a iných syntetických drog," uvádza sa v správe.

UNODC v dokumente apeluje, že medzinárodné spoločenstvo musí "naliehavo" poskytnúť pomoc ľudu Afganistanu, čím "podporí udržateľné znižovanie pestovania a výroby nelegálnych drog a dopytu po nich".

https://www.hlavnydennik.sk/2021/11/16/na-kryme-rusko-nenechava-nic-na-nahodu