Na webových stránkach Univerzity Komenského je publikovaná správa o priebehu presadzovania novely vysokoškolského zákona, ktorá významne zasahuje do akademických slobôd. Tú chce za každú cenu presadiť ministerstvo školstva na čele s Branislavom Gröhlingom, ktorý získal pochybnou cestou práve vysokoškolské vzdelanie. Proti tomu sa dnes koná protest v uliciach Bratislavy.
Medzirezortné pripomienkové konanie k novele zákona o vysokých školách sa ukončilo 12. novembra 2021. Univerzita Komenského (UK) považuje tento návrh za nekoncepčný, vnútorne nekoherentný a legislatívno-technicky nekonzistentný. Nezodpovedá ani výsledkom rokovania odbornej skupiny, v ktorej boli predstavitelia vysokých škôl. Na viacerých miestach je v rozpore s plánom obnovy.
Univerzita Komenského odmieta viacero zmien
UK nesúhlasí najmä s týmito úpravami v návrhu:
Zdroje na zmeny sú nedostatočné
V rámci medzirezortného pripomienkového konania zazneli pripomienky aj od ďalších orgánov a organizácií. Ministerstvo financií napríklad upozorňuje, že bez navýšenia prostriedkov na školstvo by sa musel prerozdeľovať už dnes znížený balík: „Prerozdeľovanie zníženého balíka nevytvára dostatočné zdroje na skutočnú motiváciu vysokých škôl na splnenie merateľných ukazovateľov odrážajúcich verejný záujem a zároveň ohrozí snahu o naštartovanie procesu profilácie vysokých škôl.“
Podobne aj Úrad vlády SR hovorí, že zavedenie výkonnostných zmlúv do praxe bez požiadavky dodatočného financovania ohrozuje ich samotnú realizovateľnosť a efektivitu tak, ako boli definované v míľniku plánu obnovy. Na druhej strane tlačí na to, aby zákon napriek odporu celej spoločnosti nadobudol účinnosť už od 1. januára 2022.
Ozvala sa aj Generálna prokuratúra
Generálna prokuratúra odmieta predložený návrh zákona ako celok. Zdieľa názor študentov a zamestnancov vysokých škôl i širokej verejnosti, že je neakceptovateľné, aby bol návrh zákona predložený na ďalšie konanie bez predchádzajúcej diskusie a najmä s vážnym nesúhlasom všetkých tých, ktorých sa život na vysokých školách týka. Analýzu aktuálneho stavu predkladateľ návrhu zákona nepredložil.
Za zachovanie nezávislosti akademickej správy sa prihovára aj Úrad pre verejné obstarávanie. Stiahnutie novely požaduje aj Konferencia biskupov Slovenska: „Všeobecné tvrdenie v dôvodovej správe, že má ísť o spružnenie rozhodovacích procesov, nemožno považovať za primerané zdôvodnenie tohto vážneho zásahu do akademickej samosprávy, ktorý je v rozpore s princípom subsidiarity.“