Žiaden vrchol delty nebude, táto vlna potrvá až do apríla! Upozorňujú nás mnohí odborníci. Podľa nich sme v období, keď sa s deltou stretne každý. Matematik Richard Kollár vo svojom statuse na sociálnej sieti vysvetľuje, prečo to tak je a prečo sa neinfikuje každý.
Covid posledné týždne premieňa mapu Slovenska na jednu veľkú čiernu dieru. Odborník na čísla vysvetľuje, prečo sa toto celé deje. „Tento koronavírus je silný súper a COVID-19 je hnusná choroba. Všetci sa s infekciou v tomto období stretneme, mnohí sa už stretli, aj keď to už nečakali," konštatuje Kollár
Podľa odborníka je obdobie, keď je ťažké sa s vírusom nestretnúť a nenakaziť, či žijete v Gabčíkove alebo v Ružinove, v Tornali alebo v Starej Bystrici. "Musíme preto urobiť spoločne veľa. Prosím, keď už preto niekto neurobí ten základný krok, a všetci vieme, ktorý to je, a ohrozí tak seba, svojich blízkych a ostatných okolo, tak aspoň nech neútočí na druhých, a neobviňuje ich z vlastnej chyby,” apeluje Kollár na Slovákov.
Hlavne však vo svojom statuse prosí ľudí, aby neútočili na zdravotníkov. „Neútočte na tých, ktorí robia všetko, čo môžu preto, aby vám zachránili zdravie a váš život. Zachraňujú vás napriek tomu, že vedia, že sami ste pre záchranu urobili oveľa menej, ako ste mohli.”
Kollár vysvetľuje, že počas tejto fázy epidémie je šanca stretnúť infikovanú osobu veľmi vysoká. Kontakt s vírusom máme takmer všetci a to častý. Chráni nás však náš imunitný systém.
"Ten sa proti infekcii koronavírusom posilní zásadne dvomi spôsobmi - vakcináciou a prekonaním ochorenia. Následne s odstupom času potom toto zlepšenie imunitne odpovede na prípadnu infekciu zase mierne slabne," píše odborník.
Podľa neho existujú dve teórie, ktoré hovoria o tom, ako prebieha boj imunitného systému s vírusom. "V tej prvej, optimistickej, nás vakcína chráni 100% pred slabšími vírusovými náložami, a ochrana slabne, keď je nálož silnejšia. To je však podľa Kollára ten optimistickejší scenár.
"Existuje aj druhá teória, ktorá aspoň z môjho pohľadu lepšie zodpovedá priebehu pandémie, aký pozorujeme. Hovorí len o štatistickej ochrane. Imunitnú ochranu si v tomto modeli predstavte ako prekladanie žolíka v balíčku kariet. Každé prekladanie je kontakt s určitou dávkou vírusu v prostredí okolo nás, pri vysokej náloži prekladáte hneď niekoľkokrát, či veľakrát. Aj rúško znižuje počet tých prekladaní, samozrejme," porovnáva matematik.
Preložiť žolík v tomto prípade znamená, že sa infikujete po kontakte s vírusom. T.j. rozbehne sa vo vás už silnejšia infekcia, vírus sa množí a vy podľa vášho veku a zdravotného stavu s vírusom bojujete. Opäť pomôže vakcína, či prekonané ochorenie COVID-19 v minulosti, tie znižujú šancu na vážnejší priebeh a smrť (tam zásadne). "Tohto žolíka nik z nás nechce," je si istý odborník.
"Toľko teda k tomu, čo sa pravdepodobne deje okolo nás v týchto dňoch. Nie je to dobré obdobie, vôbec," uzavrel Kollár.