Dnes v Bratislave študenti, akademická obec, ale aj verejnosť Zodpovedným protestom za slobodné univerzity vyjadrili svoj nesúhlas s novelou zákona o vysokých školách.
Rektor Univerzity Komenského v Bratislave Marek Števček uviedol, že ešte nikomu sa nepodarilo takto zjednotiť akademickú obec tak, ako súčasnému vedeniu rezortu školstva. Svoju nespokojnosť s novelou zákona vyjadrilo viac, ako tisíc protestujúcich. Medzirezortné pripomienkové konanie k novele sa skončilo v piatok.
a nápisy na transparentoch "vaša novela nestojí za veľa" či "áno reforme, nie politizácii", hovorili za všetko. Zodpovedný protest za slobodné univerzity sa začal pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí, následne sa účastníci presunuli na Námestie slobody.
"Študentská rada vysokých škôl v rámci predloženej novely stále vidí priestor na politizáciu. Vidíme tam veľa problémov a keď ich neodstránime, bude si úradujúci minister školstva môcť." Povedal predseda ŠRVŠ Filip Šuran. Novela vysokoškolského zákona podľa neho nerieši odlev študentov. Predseda Rady vysokých škôl Martin Putala povedal, že základným problémom je, ignorácia podnetov z akademickej obce a to, že ministerstvo nekomunikuje s tými, koho sa má novela týkať.
- uznal prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil. Tvrdí, že je potrebné zvýšiť kvalitu vzdelávania, je potrebné uplatňovať európske a svetové poznatky do výuky. Poznamenal tiež, že sa uvidí, aký postoj MŠ zaujme k ich pripomienkam: "Apeloval som na vedenie ministerstva, aby sa zachovalo slušne a pozvalo na rozporové konanie každého, kto vzniesol pripomienku. Ak zákon nestiahnu, tak záleží od toho, ako sa postavia k pripomienkam," povedal s tým, že väčšina z nich sa týka stiahnutia návrhu novely zákona.
Dodal, že ak sú výhrady také vážne, niekde (na strane predkladateľa) je chyba. Na jednej strane verí, že tento protest MŠ podnieti k vyvodeniu dôsledkov, ale na strane druhej: "Môj dojem je, že protesty budú pokračovať. Veríme však v slušný a kultivovaný dialóg." Povedal Števček.
Najzásadnejšie výhrady proti návrhu smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd. Týkajú sa voľby rektora a tiež k postaveniu dekana. Nesúhlasia ani s navrhovaným oklieštením kompetencií senátu. Univerzity nesúhlasia aj s oddelením procesov akreditácie habilitačného a inauguračného konania.
UK nesúhlasí ani s odčerpávaním financií pre verejné vysoké školy v prospech tých súkromných. V tejto súvislosti vznikla aj petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách. Tú zatiľ podpísalo takmer 17-tisíc ľudí.
Novelu zákona o VŠ podľa tvrdenia štátneho tajomníka rezortu Ľ. Paulisa ministerstvo neplánuje stiahnuť. Výzvy na stiahnutie novely, keď sa diskusia točí okolo voľby rektora a správy jednotlivých vysokých škôl, pôsobí neseriózne voči mladým ľuďom, ktorí odchádzajú zo Slovenska do zahraničia.
Svoju podporu protestu vyjadril na svojej predpoludňajšej tlačovke aj Peter Pellegrini (Hlas-SD). Protestné zhromaždenie prišiel podporiť priamo na miesto aj nezaradený poslanec Matúš Šutaj-Eštok.