Nemecká Stála komisia pre očkovanie (Stiko) teraz dala palec dole geneticky modifikovanej vakcíne "Spikevax" proti COVIDu-19 od spoločnosti Moderna. Platí to pre osoby do 30 rokov, informuje rakúsky Wochenblick.
Stála komisia pre očkovanie (Stiko) v Nemecku dala teraz palec dole pre geneticky modifikovanú vakcínu "Spikevax" proti COVIDu-19 od spoločnosti Moderna. Platí to pre osoby do 30 rokov.
V budúcnosti sa tak má v Nemecku v tejto vekovej skupine podávať len očkovacia látka "Comirnaty" od BionTech/Pfizer "Comirnaty".
"Spikevax" spôsobuje "častejšie" zápaly srdcového svalu a osrdcovníka (myokarditída a perikartitída).
Nedávno severské krajiny a Francúzsko tiež dočasne zastavili, alebo neodporučili očkovanie Modernou proti COVIDu-19 u mladších ľudí. Odporúčanie spoločnosti Stiko pre vakcináciu Pfizerom sa týka tak prvých dvoch, ako aj posilňovacej dávky.
Aj keď bola predtým podaná iná vakcína, v tejto vekovej skupine by sa teraz mal použiť Pfizer. Odporúča sa aj tehotným ženám - bez ohľadu na vek. Stiko sa odvolával na medzinárodné údaje a údaje Inštitútu Paula Ehrlicha (PEI).
Podľa Stiko u ľudí vo veku nad 30 rokov nie je očkovanie Modernou spojené so zvýšeným rizikom spomínaných srdcových ochorení.
Vektorové vakcíny od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson sa naďalej odporúčajú len pre osoby staršie ako 60 rokov.
Ani Pfizer však nie je bez problémov. Americké zdravotnícke orgány uvádzajú aj srdcové ochorenia, ktoré sa v tejto súvislosti spomínajú. To je pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo Taiwan teraz zastavil podávanie druhej dávky Pfizeru deťom a tínedžerom vo veku 12 až 17 rokov. Konečné rozhodnutie prijemú do dvoch týždňov.
Prečo sa tieto srdcové ochorenia vyskytujú po očkovaní mRNA, nedokáže Stiko vysvetliť. Podľa doteraz dostupných správ je priebeh „prevažne mierny", zápaly sa vyskytujú najmä po druhom očkovaní. Prvé príznaky sa zvyčajne objavia do niekoľkých dní po podaní vakcíny.
Americká nadácia pre myokarditídu na svojej webovej stránke vysvetľuje, že uvedené srdcové ochorenia nie sú bez rizika. Ak sa srdcový sval zapáli, zväčší sa, oslabí srdce, vytvorí jazvu a núti srdce pracovať rýchlejšie, aby rozvádzalo krv a kyslík v tele.
Zápal srdcového svalu je treťou najčastejšou príčinou náhlej smrti u detí a dospievajúcich. V najhorších prípadoch je potrebná celoživotná liečba srdca alebo dokonca transplantácia srdca. Myokarditída sa môže opakovať a nie je známy spôsob, ako jej zabrániť. Pravdepodobnosť je 10 až 15 percent.
Príčinou môže byť vírusová alebo bakteriálna infekcia, rakovina alebo dokonca autoimunitná reakcia. Pri perikarditíde opuchne osrdcovník, ktorý obklopuje srdce. Opäť existujú mierne alebo ťažké priebehy v závislosti od typu perikarditídy, uzatvára rakúsky Wochenblick.
(Medzititulky red. HD.)