Nemecká vláda preklasifikovala niekoľko európskych krajín na vysoko rizikové oblasti z dôvodu prudko rastúceho počtu prípadov koronavírusu, informuje epochtimes.de.
Od nedele sa takmer celé Rakúsko, Česká republika a Maďarsko opäť považujú za vysoko rizikové oblasti. V Rakúsku bol nedávno sedemdňový výskyt viac ako 700 prípadov na 100 000 obyvateľov. Vláda vo Viedni preto plánuje lockdown pre neočkované osoby. Holandsko rozhodlo o novom čiastočnom lockdowne.
Každý, kto vstúpi do Nemecka z rizikových oblastí a nie je úplne zaočkovaný alebo vyliečený, sa bude musieť na desať dní izolovať. Karanténu možno ukončiť najskôr po piatich dňoch s negatívnym výsledkom testu na koronavírus.
Rakúsko a Česká republika sa nachádzajú pod priemerom EÚ, pokiaľ ide o mieru zaočkovanosti, ale zároveň v oboch krajinách opäť rýchlo stúpa počet prípadov infekcie. Vláda vo Viedni preto plánuje lockdown pre neočkovaných. Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg (ÖVP) dal takémuto lockownu zelenú.
V osobitne postihnutých spolkových krajinách Horné Rakúsko a Salzbursko bude lockdown pre neočkovaných platiť už od pondelka. Svoje domovy môžu opustiť len vtedy, keď pôjdu nakupovať potraviny alebo iný nevyhnutný tovar, športovať, alebo ak budú potrebovať lekársku pomoc. Minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein (Strana zelených) tiež oznámil povinné očkovanie v sektore zdravotníctva a starostlivosti.
Viedeň bude medzitým prvým regiónom v EÚ, kde sa od pondelka začne očkovanie detí vo veku od päť do jedenásť rokov. Obyvatelia Viedne sa budú môcť dať zaočkovať už štyri mesiace po druhom očkovaní a tí, ktorí sa zaočkovali a zotavili, budú potrebovať PCR test aj pri večerných návštevách barov a reštaurácií.
Holandsko čaká ďalší čiastočný lockdown kvôli rastúcemu počtu prípadov korony. Premiér Mark Rutte oznámil trojtýždňové obmedzenia v pohostinstve, maloobchode a športovom sektore. Bary, reštaurácie a obchody sa budú musieť zatvoriť o 20. hodine, všetky obchody pre neurgentné potreby už o 18. hodine.
Rutteho oznámenia sprevádzali protesty, z ktorých niektoré boli násilné. Podľa novinára agentúry AFP sa asi 200 demonštrantov dostalo do násilných stretov s políciou, ktorá použila vodné delo.
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) označilo situáciu s koronavírusom v desiatich krajinách Európskej únie za „veľmi znepokojujúcu". Týka sa to aj Poľska, Belgicka, Holandska a Českej republiky.
Zle sú na tom aj Rakúsko spolu s Nemeckom, Dánsko, Fínsko a Luxembursko. ECDC poukázalo na to, že najviac sú naďalej postihnuté krajiny s nižšou mierou zaočkovanosti.
Európska komisia apelovala na vlády, aby sprísnili preventívne opatrenia na zastavenie štvrtej vlny. Eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidesová vyzvala občanov únie k ostražitosti. „Teraz nie je čas na to, aby sme boli neopatrní a zahodili rúška," - povedala pre Die Welt, uzatvára epochtimes.de.
(Medzititulky red. HD.)