Strana bývalého rakúskeho kancelára sa pokúša Sebastiana Kurza očistiť spod korupčného obvinenia. Pomôcť by mal posudok profesora na trestné právo. Ten ostro kritizuje vyšetrovanie prokuratúry proti Kurzovi. Podľa neho „neexistuje žiaden dôvod na konkrétne podozrenie“, píše Der Spiegel.
Zatiaľ čo rakúski politici sa zaoberajú najmä krízovým stavom kvôli koronavírusu, najvyššie vedenie ÖVP má iné starosti: konkrétne rozsiahle vyšetrovanie, ktoré sa vedie proti ich straníckemu lídrovi Sebastianovi Kurzovi. Kurz odstúpil z funkcie kancelára v októbri po masívnom tlaku koaličného partnera. Odvtedy je okolo neho ticho. Mimo pozornosti verejnosti sa však intenzívne plánuje návrat. Kvôli tomu je potrebné rýchlo očistiť jeho meno vo vnímaní verejnosti.
To sa má okrem iného dosiahnuť aj prostredníctvom znaleckého posudku univerzitného profesora a obhajcu Petra Lewischa. Na 17 stranách sa Lewisch snaží rozobrať vyšetrovanie Štátnej prokuratúry pre hospodársku a korupčnú trestnú činnosť.
Lewisch obviňuje vyšetrovateľov z „voľných špekulácií" a dokonca z „neprípustného prekrúcania faktov". Jeho pomerne odvážny záver: proti bývalému kancelárovi Sebastianovi Kurzovi „neexistuje žiadne konkrétne podozrenie".
Ako Lewisch dospel k tomuto záveru? Analyzuje obvinenie zo strany prokuratúry, že ministerstvo financií sa na jednej strane dopustilo sprenevery falošnými faktúrami pre odborníčku na verejnú mienku Sabine B., a na druhej strane uzavrelo korupčnú dohodu s bratmi Fellnerovcami s cieľom ovplyvniť spravodajstvo v ich médiách.
Vyšetrovatelia korupcie vidia trestný čin sprenevery v tom, že v novinách „Österreich“ boli zverejnené inzeráty, ktoré neslúžili verejnosti na získavanie informácií. Lewisch tvrdí, že to nemohli posúdiť ani samotní vyšetrovatelia - najlepšie by to vedelo urobiť samotné ministerstvo.
Podľa Lewischa ani pozitívne správy v žiadnom prípade neznamenajú korupčnú výhodu: „Ak by sme to brali vážne, napríklad riaditeľ divadla by musel naplniť skutkovú podstatu trestného činu korupcie, ak by si vybral politicky výhodné hry v očakávaní, že tak získa zvýšenie dotácií a bude opätovne vymenovaný na ďalšie funkčné obdobie.“ V skutočnosti ide o "spoločensky vhodné správanie".
Lewisch tvrdí, že to všetko "samo osebe nemá nič spoločné" s Kurzom. Predseda ÖVP bol „ďaleko - veľmi ďaleko" od podozrení, ktoré súviseli s inzerátmi.
Prokuratúra je presvedčená, že celá konštrukcia zmanipulovaných prieskumov verejnej mienky vrátane dohody s novinami „ Österreich" slúžila na to, aby sa Kurz dostal z ministerstva zahraničných vecí do kancelárskeho kresla. Lewisch to rázne popiera: existencia zločineckého plánu je „len údajná", zostáva „v oblasti čistých špekulácií".
Lewisch, profesor Inštitútu pre trestné právo a kriminológiu, ostro útočí na prokuratúru. Tá sa podľa neho zaoberá „príbehmi“, ktoré nemajú procesné opodstatnenie a sú len zdrojom pre vytváranie „podozrivých predpokladov“. Podľa Lewischa došlo k zjavnej zaujatosti prokurátora a jednostrannému vyšetrovaniu, uzatvára Der Spiegel.
(Medzititulky red.HD.)