Výcvik psa nie je taký jednoduchý ako sa zdá. Nesprávne vycvičený pes môže spôsobiť veľké problémy pre jeho majiteľa, ale aj pre okolie. O Ako je to s profesionálnym výcvikom píšu aktuality.sk.
Neprofesionálnemu výcviku vodiacich a asistenčných psov by mohol byť koniec. Zdá sa, že je tu vôľa zmeniť benevolentné pravidlá. Dnes si zriadite živnosť, formálne zaregistrujete do niektorej medzinárodnej organizácie a za (ne)vycvičeného psa dostanete od štátu tisíce eur. Ministerstvo práce potvrdilo, že požiadalo odborníkov z oblasti výcviku o postrehy z praxe, ktoré majú pomôcť pri príprave legislatívnych zmien. Kedy príslušnú novelu vypracujú, zatiaľ nik nevie.
Aktuálne to funguje tak, že ak vám inštruktor výcvikovej školy poskytol kurz pri jednom vodiacom psovi, pri výmene psa na ďalšie preškolenie zo zákona nárok nemáte. Prax Výcvikovej školy pre vodiace psy však ukázala, že zácvik je potrebný pri každej výmene vodiaceho psa, nakoľko každý pes má inú povahu. Doteraz bol pes v zákone vnímaný, ako kompenzačná pomôcka a toto nariadenie sa týka práve kompenzačných pomôcok.
Zdroj: Archív EB
Jarmila Virágová, riaditeľka Výcvikovej školy pre asistenčné a vodiace psy (VŠAVP) upozorňuje, že samotný výcvik psa sa môže začať až po dovŕšení jedného roku zvieraťa. Reagovala tak na informáciu, že neprofesionálny cvičiteľ odovzdal klientovi 13 mesačné šteňa. Upozornila tiež, že toto nie je jediný podobný prípad na Slovensku. Za najväčší problém označila deravú legislatívu. "Stále tak neexistujú konkrétne pravidlá pre trénerov ani normy vzťahujúce sa na vek psa či jeho schopnosti." Cvičiteľ tak nemusí klientovi predložiť žiaden doklad o spôsobilosti zvieraťa na výkon úlohy – spoľahlivo a bezpečne pomáhať osobám so zdravotným znevýhodnením.
Aby sa veci pohli správnym smerom, naša VŠAVP v spolupráci s odborníkmi z Česka a Rakúska menovali komisiu, ktorej úlohou je spolupráca s orgánmi štátnej správy. Špecifikovala aj konkrétnych odborníkov, ktorí by mali preverovať zvieratá i cvičiteľov. Vo vypracovanom dokumente tiež