Nemocnice sa plnia covidovými pacientmi a pribúda aj mŕtvych. O pozitívne testovaných ani nehovoriac. Napriek tomu sa strana Smer a hnutie Republika rozhodli pripomenúť si výročie 17. novembra demonštráciami a protestmi. Aktuality však upozorňujú na niekoľko obmedzení.
Vlani vyšlo do ulíc v Bratislave viac ako 10-tisíc ľudí, protesty pritom boli zakázané, keďže v celom štáte platil núdzový stav. V máji tohto roku sa však núdzový stav skončil. Smer-SD si pred rokom zorganizoval akciu pred parlamentom. Niečo podobné chce urobiť aj teraz. „Nebude to štandardný protest, keďže v ten deň máme aj snem. Na záver snemu vyjdeme k soche Alexandra Dubčeka, položíme veniec a povieme pár slov,“ hovorí podpredseda Smeru Erik Kaliňák.
Kaliňák informoval, že zvážať ľudí autobusmi na akt kladenia vencov, sa nechystajú. Vítaný je však každý, kto si chce uctiť pamiatku A. Dubčeka. Najväčší protest sa zrejme bude konať na Šafárikovom námestí. Zvoláva ho hnutie Republika. Ľudí pozýva cez sociálnu sieť: „Po zmarenom referende zostala už len ulica, ktorá sa nesmie dať umlčať ani znechutiť aroganciou moci.“ Vlani ešte v "starej strane" protestovali na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom. OĽaNO však nič nenechalo na náhodu a podujatia ohlásilo na viacerých frekventovaných námestiach na celý 16. aj 17. november. Okrem iných aj na Námestí SNP, Námestí slobody, Kollárovom či Hodžovom námestí.
„Chceme dôstojne osláviť tento sviatok demokracie. Za prísnych hygienických opatrení a usmernení podľa covid automatu zorganizujeme na Námestí SNP malé pripomienkové podujatie. Vzhľadom na organizačné zmeny rušíme rezerváciu ostatných námestí,“ odpísali nám z mediálneho tímu OĽaNO.
Bratislava bude červeným okresom a nachádza sa v 1. stupni ohrozenia. To znamená, že v meste platia viaceré obmedzenia. Okrem iného sú v červenom okrese významne limitované všetky hromadné podujatia. V režime OTP (očkovaní, testovaní alebo po prekonaní covidu) tu na hromadnom podujatí môže byť maximálne 150 ľudí. Kompletne zaočkovaných môže prísť ľubovoľné množstvo, no organizátor podujatia je povinný predložiť zoznam všetkých účastníkov.
Hygienici ich totiž nepovažujú za hromadné podujatia. Odvolávajú sa na slovenskú Ústavu. Tá ľuďom garantuje právo zhromažďovať sa. Ak sa teda na Šafárikovom námestí zíde hoci aj 10-tisíc ľudí, hygienici nemôžu robiť nič. „Orgány verejného zdravotníctva nemajú právomoc obmedzovať ústavné právo na pokojné zhromažďovanie. Ak sa teda protestné zhromaždenie koná na základe článku 28 Ústavy SR, hygienici nemajú možnosť ho povoliť ani zakázať,“ odpísal úrad verejného zdravotníctva na otázky redakcie.
Úrad vyzýva iniciátorov protestov k používaniu rúška a dodržiavaniu opatrení. „Vyzývame organizátorov takýchto podujatí, aby si uvedomili, že nedodržiavaním opatrení ohrozujú zdravie a životy prítomných účastníkov.“ Hygienici demonštrácie zakázať nemôžu. Na zákaz kultúrnych podujatí však kompetencie majú. Upozorňujú preto,, že ak na budúcotýždňových protestoch bude prebiehať organizovaný kultúry program, situácia sa zmení. „Takéto podujatie napĺňa známky hromadného podujatia kultúrneho charakteru a vzťahujú sa naň rovnaké pravidlá v zmysle platných vyhlášok ÚVZ SR ako na všetky ostatné kultúrne podujatia,“ tvrdí úrad.
Presne toto sa pred mesiacom stalo Smeru v Rimavskej Sobote. Oficiálne išlo o protest a aj napriek tomu, že okres bol v tom čase červený, v miestnom amfiteátri sa stretlo viac ako tritisíc ľudí. Na pódiu vystupovali aj folklórne skupiny. Hygienici to zhodnotili tak, že Smer ako organizátor porušil protipandemické opatrenia. Podľa platného kultúrneho semafora sa na kultúrnej akcii môže v exteriéri stretnúť najviac 500 ľudí – aj to len v režime OTP. Všetci navyše musia mať rúška. Rozostupy musia dodržiavať, keď sedia. Nič z toho Smer nedodržal. Strane preto hrozí od hygienikov pokuta až 20-tisíc eur.