V Bratislave po 17 rokoch otvoria v marci budúceho roka Polikliniku Bezručova. Do zrekonštruovaného komplexu, národnej kultúrnej pamiatky, sa vráti zdravotnícke zariadenie. Otvorených by malo byť postupne podľa Bratislavského kuriéra osem medicínskych centier.
Poliklinika Bezručova má zvýšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ale aj skrátiť čakaciu lehotu na odborné vyšetrenie k špecialistovi. Mohla by ošetriť okolo 120 000 pacientov ročne z celého Slovenska.
K dispozícii by malo byť centrum všeobecného lekárstva, gastroenterologické centrum, reumatologické centrum, dermatologické centrum, gynekologické centrum, neurologické centrum, internistické centrum a urologické centrum.
Otvorenie polikliniky hodnotí pozitívne aj Asociácia na ochranu práv pacientov. Prínos vidí najmä v skrátení čakacích lehôt. Prezidentka asociácie Mária Lévyová poukazuje na to, že len jedna tretina pacientov sa dostane k špecialistovi do jedného mesiaca, ďalší čakajú na odborné vyšetrenia od troch mesiacov do pol roka. Pandémia nového koronavírusu pritom čakacie lehoty k odborníkom ešte zhoršila.
Komplex budov na Bezručovej ulici z 30-tych rokov minulého storočia sa radí k vrcholným dielam medzivojnovej funkcionalistickej architektúry na Slovensku. V roku 1989 bol vyhlásený za národnú kultúru pamiatku. Objekt slúžil pôvodne ako Liečebný ústav Robotníckej sociálnej poisťovne, ktorý viedol profesor Ladislav Dérer. Sídlom nemocnice s pôrodnicou a poliklinikou sa stal po druhej svetovej vojne.
Komplex, ako ho mnohí poznajú, bol výsledkom prestavby v 60-tych rokoch, kedy došlo k optickému a funkčnému prepojeniu budov. Funkciu štátnej nemocnice s poliklinikou plnil do marca 2005. Objekt odvtedy chátral. Pred takmer dvoma rokmi bol komplex zrekonštruovaný, plní najmä funkciu rezidenčno-administratívneho centra.