Lipšic by sa mal radšej venovať kvalite práci svojich podriadených! Myslí si to bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek. Kauzu uniknutých nahrávok z loveckej chaty totiž oživilo vystúpenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v relácii televízie Markíza Na telo plus. A jeho vyjadrenia opäť zdvihli odborníkov mandle.
Na chate, kde sa stretával Fico s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, synom obvineného Tibora Gašpara Pavlom, advokátom Marekom Parom a s Bödörom, nešlo len o podozrenie z trestného činu pytliactva, ale aj o podozrenie z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Uviedol to Lipšic v relácii Na telo plus, a tým postavil do pozoru nejedného špecialistu, píše portál 1pluska.sk.
Šátek si totiž myslí, že Lipšicove tvrdenie má obrovské otázniky: „Mám vážne pochybnosti, že pri začatí trestného stíhania vo "veci" pytliactva mal vyšetrovateľ dostatok dôkazov a vedel skoncipovať skutok, ktorý by vo svojej podstate vedel pokryť trestný čin legalizácie príjmov z trestnej činnosti.“
Ak skutok pytliactva spočíval v nelegálnom odstrele zveri a jej následnej konzumácii páchateľmi tohto trestného činu, tak sa podľa Šáteka jedná len o trestný čin pytliactva a nič viac.
Pokiaľ by túto ulovenú zver pytliaci dávali iným osobám, ktoré vedeli o jej nelegálnom získaní, tak sa vraj mohli dopustiť trestného činu podielnictva. „Podstatnými znakmi ustanovenia legalizácie príjmov z trestnej činnosti odlišujúcimi od trestného činu podielnictva je úmysel páchateľa zatajiť existenciu takéhoto príjmu alebo veci, teda vykonať takú aktivitu, v dôsledku ktorej by príjem alebo vec navonok pôsobili ako získané v súlade so zákonom,“ vysvetľuje Šátek.
„Pokiaľ viem, tak takéto dôkazy ani pri začatí trestného stíhania a predpokladám, že ani počas ďalšieho vyšetrovania získané neboli,“ dodal bývalý elitný vyšetrovateľ. Podľa neho teda Lipšicove tvrdenie vyzerá ako „mediálne mlátenie prázdnej slamy“, keďže vraj nemá žiadnu oporu v zákone!
"Bolo by vhodnejšie, aby sa špeciálny prokurátor zaoberal vlastnými problémami (kvalitou práce podriadených a kvalitou kontroly zo strany ich nadriaddených), a to najmä odmietnutím obžaloby Špecializovaným trestným súdom podanej jeho podriadeným prokurátorom voči Kováčikovi a Koščovi s odôvodnením o závažných procesných pochybeniach vrátane porušenia práv obvineného na obhajobu," ostro skritizoval Lipšicovu prácu.
"Špeciálny prokurátor Lipšic musí vždy v médiách ešte prihodiť nejaké to svoje tvrdenie, ktoré v podstate má ´originálne´ dokázať, či naopak niečo vyvrátiť, v danom prípade pytliactva potvrdiť ´legálnosť´ nasadenia informačno-technických prostriedkov (ITP) rozšírením podozrení okrem pytliactva aj podozrením zo spáchania trestného činu legalizácie priíjmov z trestnej činnosti," uzavrel Šátek.