Budú pamiatkári vymáhať dlh USA na súde? Veľvyslanectvo USA je čiernou škvrnou na turistami preplnenom Hviezdoslavovom námestí v centre hlavného mesta. Nielen, že je obohnané nevkusným plotom, ale momentálne odmieta aj zaplatiť nájomné. Na rováši má už dlh takmer 260-tisíc eur!
Veľvyslanectvo USA sa dostalo do konfliktu s Pamiatkovým úradom. Miesto toho, aby dochádzalo k riešeniu už existujúcich afér, sa ich zoznam rozširuje.
Pamiatkovému úradu, ktorý stavbu z prelomu 19. a 20. storočia spravuje, veľvyslanectvo odmieta zaplatiť nájomné, v dôsledku čoho sa aktuálny dlh vyšplhal takmer na 260-tisíc eur, píše portál HN.
Je potrebná rekonštrukcia
Generálny riaditeľ pamiatkarov Radoslav Ragač ozrejmil, že dôvodom vzniku pohľadávky je fakt, že veľvyslanectvo má „na niektoré problematiky súvisiace so správou objektu odlišný pohľad“.
Druhá strana sporu bola konkrétnejšia. Ambasáda uviedla, že neuhradenie sumy súvisí s diskusiami týkajúcimi sa „veľmi potrebných a dlho očakávaných opráv budovy“.
Ragač však upozorňuje, že v zmluve nie je ukotvené, že nespokojnosť s fasádou budovy by sa mohla stať dôvodom na nesplácanie nájmu. Podľa Občianskeho zákonníka by bolo veľvyslanectvo teda oprávnené neplatiť alebo platiť menej iba v jedinom prípade.
„Ak by pre vady veci, ktoré nespôsobilo, nemohlo prenajatú budovu užívať dohodnutým spôsobom, respektíve mohlo užívať len obmedzene,“ objasňuje partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Ondřej Majer.
Ragač napriek všetkému dúfa v zmierlivé vyriešenie sporu a nad rozviazaním kontraktu s veľvyslanectvom nateraz neuvažuje. „Z právnej stránky môže nájomná zmluva ukončenie zmluvy zo strany Pamiatkového úradu sťažovať napríklad požiadavkou splnenia dodatočných podmienok,“ premýšľa Majer.
Otázne sú aj šance na efektívne vymoženie nároku na nájomné voči cudziemu štátu. V neposlednom rade môžu do rozhodovania Pamiatkového úradu vstupovať aj neprávne úvahy, napríklad záujem o udržanie dobrých vzťahov so Spojenými štátmi.
Ak by sa však pamiatkari nakoniec rozhodli pre tvrdší prístup, môžu sa dlžnej sumy domáhať podaním žaloby. „Súd bude potom musieť skúmať, či Spojené štáty americké ako štát nepožívajú v konkrétnom prípade imunitu podľa medzinárodného práva verejného, teda či nie sú vyňaté z jurisdikcie relevantného súdu,“ vysvetľuje Majer.
Spor o (ne)platenie nájmu však nie je prvým, ktorého hlavným aktérom je americká ambasáda. Ďalší sa týka takmer tri metre vysokého kovového plota, ktorým je veľvyslanectvo obohnané. Američania ho nechali postaviť hlavne z bezpečnostných dôvodov.
Slúžiť mal ako obrana proti možným teroristickým útokom. Problém je, že toto oplotenie stojí na pozemku, ktorý spravuje mestská časť Staré Mesto. A tá v roku 2018 žiadala jeho zbúranie. Neúspešne.