Environmentálne organizácie každoročne hodnotia 60 krajín a EÚ podľa pokroku v oblasti ochrany klímy. Nemecko sa umiestnilo v prvej štvrtine. K cieľu klimatickej neutrality sa blížia: Dánsko, Švédsko, Nórsko, Veľká Británia a Maroko. Krajiny produkujúce ropu sú na chvoste, píše nemecký Der Spiegel.
60 krajín sveta je zodpovedných za 90 percent emisií skleníkových plynov. V tejto skupine najväčších znečisťovateľov sa však v oblasti ochrany klímy dosahuje pokrok. Podľa údajov nového indexu ochrany klímy sa niektoré krajiny rýchlo približujú k cieľu klimatickej neutrality. V rebríčku najvyššie skóre dosiahli: Dánsko (skóre 76,92), Švédsko (74,46), Nórsko (73,62), Spojené kráľovstvo (73,29) a Maroko (71,64).
Odhodlanosť dosiahnuť cieľ klimatickej neutrality nechýba ani Portugalsku (skóre 61,45), Francúzsku (61,33) či Holandsku (60,81).
V oblasti klimatickej politiky sú z EÚ hodnotené ako "veľmi slabé": Rumunsko (skóre 52,59), Slovensko (skóre 50,90, 50. miesto), Bulharsko (49,02), Česká republika (42,53), Poľsko (41,01) a Maďarsko (40,71).
Na konci tabuľky klimatickej politiky sú krajiny, ktoré najviac spomaľujú globálne úsilie: Austrália sa umiestnila dokonca za Brazíliou a Alžírskom.
Na poslednom mieste v celkovom rebríčku sú Kanada, Irán, Saudská Arábia a nakoniec Kazachstan. V týchto štátoch zohráva ťažba ropy významnú úlohu.
Dánsko, ktoré má v rebríčku síce najlepšie skóre, je však reálne až na štvrtom mieste. Prvé až tretie miesto zostávajú opäť prázdne, pretože žiadna krajina nie je na ceste k dosiahnutiu cieľa 1,5 stupňa na základe súčasného úsilia.
Nemecko sa v tohtoročnom indexe ochrany klímy umiestnilo na 13. mieste, čím sa oproti predchádzajúcim rokom zlepšilo a dostalo sa o jedno miesto pred Fínsko, ale za Litvu a Maltu.
Autori indexu označujú za problematickú vysokú úroveň emisií na obyvateľa v Nemecku, slabý rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a vnútroštátnu politiku v oblasti klímy, ktorá je hodnotená ako "slabá".
Najväčší svetový znečisťovateľ, Čína, sa v indexe ochrany klímy umiestnila na 37. mieste. V prípade druhého najväčšieho znečisťovateľa, USA, je zlepšenie v rebríčku - hoci len na 55. miesto - spôsobené výlučne zmenou v Bielom dome. Hodnotenie politiky je podstatne lepšie ako za predchodcu Joea Bidena Donalda Trumpa.
V kategórii "obnoviteľné zdroje energie" je Nórsko jedinou krajinou, ktorá získala vynikajúce hodnotenie "veľmi dobrý". Okrem vysokého podielu vodnej energie sa krajina čoraz viac spolieha na veternú a solárnu energiu a sleduje ambiciózne ciele v oblasti jej rozširovania. Fosílne palivá sa však v Nórsku stále podporujú. Ak by Nórsko zastavilo rozvoj ropných a plynových polí v Arktíde, mohlo by obsadiť jedno z prvých troch miest v celkovom rebríčku indexu, ktoré sú doteraz voľné, dodáva Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)