Čína si vyrobila akýsi druh „trenažéru“ - repliky amerických vojenských lodí. Tie by mali slúžiť ako ciele pri vojenských cvičeniach Číňanov, informuje epochtimes.de.
Satelitné snímky, ktoré získala tlačová agentúra AFP od americkej spoločnosti Maxar Technologies, ukazujú obrysy amerických vojenských plavidiel vrátane najmenej jednej lietadlovej lode. Snímky boli vyhotovené v októbri v púšti Taklamakan, v západočínskom regióne Sin-ťiang.
Čína už roky vyvíja rakety na útoky na lode, špeciálne lietadlové lode. Peking má repliky amerických lodí používať na nácvik náletov. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin v pondelok v odpovedi na otázku o satelitných snímkach uviedol, že o ničom „nevie".
Analýza starších satelitných snímok ukázala, že repliky boli prvýkrát postavené medzi marcom a aprílom 2019. Informoval o tom Americký námorný inštitút (Usni). „Boli niekoľkokrát prestavané a v decembri 2019 pôvodne z veľkej časti demontované. Koncom septembra tohto roku sa malo so zhotovovaním replík opäť pokračovať. Zavŕšiť sa to malo údajne začiatkom októbra.
Podľa Amerického námorného inštitútu, ktorý sa odvoláva na komerčnú bezpečnostnú službu Allsource Analysis, Peking v minulosti použil púšť Taklamakan na testy balistických rakiet.
Lietadlové lode patria medzi najsilnejšie v arzenáli amerického námorníctva. V Tichom oceáne je v súčasnosti okrem iného dislokovaná jednotka flotily na čele s americkou lietadlovou loďou, ktorá monitoruje strategicky dôležité oblasti, ako je Taiwan a Juhočínske more.
USA považujú územné nároky Pekingu v Juhočínskom mori za nezákonné. Čína si nárokuje prakticky celé Juhočínske more. Brunej, Indonézia, Malajzia, Filipíny a Vietnam si tiež robia nároky na časť oblasti, ktorá má pre pobrežné štáty obrovský strategický a hospodársky význam, uzatvára epochtimes.de.
(Medzititulky, red. HD.)