Politológ Eduard Chmelár sa na sociálnej sieti vyjadril k súčasnej politickej situácii na Slovensku. Tvrdí, že súčasná politika je založená na princípe mafie. A rozvinul dôvody, prečo to tak je.
Politika podľa Chmelára pracuje na princípe mafie. Toto tvrdenie Chmelár podložil aj niekoľkými dôvodmi, ktoré hovoria o tom, prečo si to myslí. Zverejnil ich v niekoľkých riadkoch na sociálnej sieti.
"Najvyššia hodnota nie sú vaše vlastné schopnosti, ale lojalita. Za vernosť budete odmenení, za zradu zničení. Ak niekto vybočí z radu a prejaví schopnosť vlastného úsudku, kritického a najmä ešte vzácnejšieho kontextuálneho myslenia, je podozrivý. Stádovitá mentalita nedokáže pochopiť nezávislé myslenie. Za koho kopete? ozýva sa z radov takýchto ľudí najčastejšie. Akoby ste museli byť vždy niekde začlenený," píše Chmelár.
Politická mafia je najviac nervózna podľa Chmelára z tých, keď nevie niekoho zaradiť, pretože takého človeka nedokáže ovládať. Politológ poukazuje na to, že potom začína obviňovanie z toho. kto koho platí. Chmelár si myslí, že je úplne jedno, či Putin alebo Soros, pretože obaja sú symboly pokrivenej mentality oboch extrémnych polôh spoločnosti. "Pri takýchto indivíduách mi vždy zíde na um, že asi vedia, ako to chodí, keď žijú v predstave, že za osobitý názor vám musí niekto platiť...," vysvetľuje.
"Ja túto logiku nedokážem prijať. Odmietam takto nastavenú polarizáciu. Vzájomné nadávky do dezolátov a slniečkárov, pričom si každá skupina myslí, že diabol je na druhej strane," vysvetľuje svoj postoj politológ a historik. Podľa neho ľudia, ktorí sú naučení, že uznanie súpera je zrada a pravda sa nehľadá, ale vlastní, nechápu, že nie sú riešením, ale súčasťou toho istého problému.
Súčasná politika je podľa neho plná buď zaplatených žoldnierov alebo ľudí, ktorých vyklonovali zo svojho stredu agresívni hochštapleri na sociálnych sieťach. "Tá je mi cudzia," dodáva.
V príspevku pripomína aj spisovateľa Ballu a zanecháva mu odkaz: "Mýli sa, aj jemu podobní, keď si myslia, že by som chcel v tomto bahne uspieť. Som rád, že som už mimo toho. Jednak v nej niet ľudí, s ktorými by sa dal budovať štát. A jednak som presvedčený, že súčasný marazmus dosiahol také morálne dno, že nevyhnutnú zmenu spoločnosti nedokáže zabezpečiť politika, ale len kultúra," konštatuje v závere.