Špionážny softvér Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group bol v Maďarsku nasadený na sledovanie kruhu vyše stovky osôb, vyhlásil v pondelok v Budapešti predseda národnobezpečnostného výboru parlamentu János Stummer z opozičnej strany Jobbik.
Podľa spravodajského servera 24.hu Stummer pripomenul, že v októbri mohol čiastočne nahliadnuť do dokladov o nákupe softvéru, nevidel však náležitosti týkajúce sa finančnej súvislosti transakcie. K oživeniu kauzy Pegasus došlo po tom, čo predseda výboru pre obranu a vnútro maďarského parlamentu Lajos Kósa z vládnej strany Fidesz minulý štvrtok potvrdil, že špionážny softvér zakúpil rezort vnútra.
"Dotknuté informačné služby použili softvér vždy v súlade so zákonom. Svoju prácu si robili na základe povolenia súdu či ministra spravodlivosti," zdôraznil Kósa novinárom. Stummer zdôraznil, že podstatnejšou otázkou je, z akého poverenia a v akom období tento softvér používali. Obsah schôdze parlamentného výboru pre obranu a vnútro bol v zmysle rozhodnutia Fideszu utajený do roku 2050.
Britský denník The Guardian v júli napísal, že vláda premiéra Viktora Orbána je podozrivá z používania špionážneho softvéru Pegasus na sledovanie mobilných telefónov investigatívnych novinárov a majiteľov nezávislých médií v Maďarsku.
Spravodajský server direkt36.hu v tejto súvislosti pripomína, že medzi vyše 300 sledovanými osobami v Maďarsku boli nielen investigatívni novinári, ale i bohatí majitelia mediálnych spoločností a ľudia z ich bezprostredného okolia. Podľa tohto servera sa našli priame dôkazy o tom, že za sledovaním stoja maďarské štátne orgány, pričom v súvislosti s Pegasusom, ktorý bol vo svete nasadený na 50.000 cieľov, sa objavili správy o jeho mnohých zneužitiach.