Kto chce do vesmíru, musí rátať so všetkým! Astronauti, ktorí opustia už tento víkend Medzinárodnú vesmírnu stanicu, absolvujú cestu domov v plienkach! Žiaľ, ich kapsula má rozbitú toaletu, píše portál livemint.com.
Astronautka NASA Megan McArthurová opísala situáciu v piatok ako „suboptimálnu“, ale zvládnuteľnú. „Vesmírny let je plný množstva malých výziev," povedala počas tlačovej konferencie z obežnej dráhy. „Toto je len jedna ďalšia, s ktorou sa stretneme a o ktorú sa postaráme počas našej misie. Takže sa tým príliš nezaťažujeme."
Štart McArthurovej letu už bol oneskorený o viac ako týždeň kvôli zlému počasiu a nezverejneným zdravotným problémom jedného z posádky.
Francúzsky astronaut Thomas Pesquet povedal novinárom, že posledných šesť mesiacov bolo tam hore intenzívnych. Astronauti vykonali sériu výstupov do vesmíru, aby vylepšili elektrickú sieť stanice. Vydržali aj neúmyselné odpálenie raketových motorov pristavenými ruskými vozidlami, ktoré poslali stanicu do krátkych rotácií. Dokonca hostili súkromný ruský filmový štáb.
Museli sa tiež vysporiadať s únikom obsahu toalety, vyťahovaním panelov v kapsule SpaceX a objavovaním kaluží moču. Problém bol prvýkrát zaznamenaný počas súkromného letu SpaceX v septembri, keď sa trubica rozlepila a pod podlahové dosky sa rozlial moč.
Spoločnosť SpaceX síce pripevnila toaletu na kapsulu čakajúcu na vzlet, ale nakoniec usúdila, že toaleta je na obežnej dráhe nepoužiteľná. Inžinieri však zistili, že kapsula nebola štrukturálne narušená močom a je bezpečná pre cestu späť.
Po kulinárskej stránke astronauti vypestovali prvé čili papričky vo vesmíre – podľa McArthurovej „pekná morálna vzpruha.“ Minulý týždeň mohli ochutnať svoju úrodu a do tacos pridať kúsky zelenej a červenej papriky.
„Majú príjemnú korenistosť, trochu pretrvávajúce pálenie," povedala astronautka „Pre niektorých príliš štiplavé."
S McArthurovou a Pesquetom sú na palube aj astronaut NASA Shane Kimbrough a japonský astronaut Akihiko Hoshide. SpaceX ich na vesmírnu stanicu vypustila 28. apríla. Po ich odchode zostanú na vesmírnej stanici jeden Američan a dvaja Rusi.