Vláda Slovenskej republiky je podľa Petra Weissa, bývalého politika a diplomata taká amatérska a nezodpovedná, že Slovensko sa vďaka nej nachádza v akejsi studenej občianskej vojne. V názorovom článku, ktorý Peter Weiss publikoval v denníku Pravda pripomína aj politické hry z roku 2016 a Daniela Lipšica. Ale píše aj o nápade ZMOS zmeniť volebný systém.
V úvode Peter Weiss poukazuje na knihu politológa M. Horského. Ten už v roku 2016 upozorňoval, že občianske združenia bez programu, ale s dobrými divadelnými predstaveniami budú perspektívnejšie ako strany s dobrým programom, ktoré však nedokážu odpovedať na výzvy nového sveta. Weiss píše: "Horský o ambíciách strany Nová väčšina napísal, že Lipšic je svojím spôsobom podivný vyšetrovateľ a ešte podivnejší sudca, čo má dočasne svoj ohlas. Ťažko to však postačí na vstup do parlamentu. Zo sľúbeného dominátora pravicovej scény sa strana NOVA mení na represívny orgán.“
V príspevku sa Weiss venoval aj hnutiu OĽaNO, ktorá bola zo začiatku hnutím štyroch ľudí. Bola politicky nevypočítateľná a v roku 2016 - podľa politológa Horského - v pravom slova zmysle nepoužiteľná do vlády. A k prezidentským voľbám, ktoré vyhral Andrej Kiska "antipolitický kandidát, ktorému sa podarilo zviesť k sebe všetky sily nespokojné so súčasnou politikou,“ píše Weiss.
Politológ Horský podľa Weissa už v minulosti upozorňoval na to, že jeden volebný obvod je perfektný pre populistické antipolitické a protisystémové strany "ťahané" marketingom lídra. Jeho varovanie v tej dobe ostalo nevypočuté. A jeden volebný obvod bol dôvodom vďaka ktorému sa politickým podnikateľom a majiteľom antipolitických strán bez vybudovaných a fungujúcich straníckych štruktúr podarilo poraziť SMER - SD. Ale poukazuje aj na to, že krátko po voľbách boli ľudia nespokojní aj s vládou "zmeny," čo vyjadrilo až 600 tisíc ľudí v referende.
ZMOS žiada zmenu volebného systému. Dokonca spustil aj petíciu o zmene volebného systému, ktorý nanútil Slovensku tesne pred voľbami roku 1998 Vladimír Mečiar. Weiss upozorňuje, že k tejto zmene sa nemala a nemá od roku 1998 žiadna z politických strán, pričom zmena by bola dobrým riešením. "Občanom možno ponúknuť nielen prechod k podobnému volebnému systému aký má Česko pri voľbách do Poslaneckej snemovne, teda kandidátky vo všetkých krajoch, ale aj kombinovaný volebný systém, aký bol pôvodne v Maďarsku," píše Peter Weiss.
Ak by bola inicitíva ZMOS úspešná, vznikla by podľa Weissa šanca oslabiť oligarchizáciu politických subjektov, v ktorých úzke vedenie rozhoduje o personálnom obsadení na volebnej kandidátke. Weiss upozorňuje, že by sa zvýšila aj vnútorná demokracia a konkurencia osobností v politických stranách pri zostavovaní kandidátok. Ale najmä by došlo k zabezpečeniu adekvátneho zastúpenia všetkých slovenských regiónov v NR SR.
V konečnom dôsledku by zmena volebného systému priniesla podľa Weissa zvýšenie dôveryhodnosti parlamentu v očiach verejnosti a znížili by sa šance pre všelijaké bizarné, náhodné a nekompetenené osoby, ktoré tam sedia teraz.