Skalnaté pleso je rozhodne symbolom Tatier. V ostatných dňoch však ostalo úplne bez vody. Tento zaujímavý jav donútil aj redakciu spravodajstva RTVS, aby pripravila na túto tému reportáž.
Teda malá kaluž uprostred. V utorok 2. 11. už to bolo s istou dávkou irónie viac skalnaté ako pleso. „V histórii si neepamätáme (Štátne lesy TANAPu, pozn. red.), že by pleso vyschlo, že by naozaj bolo bez jedinej kvapky vody,“ uviedla hovorkyňa Štátnych lesov Tatranského národného parku Martina Petránová.
Pleso sa vyparilo. Potvrdil to pre RTVS klimatológ Pavel Faško a vysvetlil: „Keďže pleso je zásobované zrážkovými vodami, je logické, že v období bez zrážok hladina klesne. V uplynulom období bola oblasť našich Tatier chudobnejšia na zrážky, a tak sa voda, prirodzene, odparila.“ Ak výdatne naprší, hladina môže stúpnuť aj počas niekoľkých dní. V utorok však na Skalnatom plese snežilo a tak je dosť možné aj to, že do jari bude pleso bez vody.
Lanovkár Juraj Husovský však tvrdí, že už pred tristo rokmi do týchto končín chodil pleso pozorovať profesor kežmarského lýcea so svojimi žiakmi a už z týchto pozorovaní vieme, že hladina Skalnatého plesa nebola vždy rovnaká. "Sám som zažil," tvrdí Husovský, "že behom roka bolo pleso takmer vyschnuté, ale onedlho takmer pretekalo z brehov."
Podľa Petránovej je možné, že "pri stavbe bola narušená moréna, ale o tom sa môžeme len domnievať." Ani vplyv človeka na ekosystém nie je vylúčený, ani potvrdený.