V súvislosti s krachom dohody o ponorkách medzi Francúzskom a Austráliou sa na verejnosť dostala SMS, ktorú údajne poslal Macron austrálskemu premiérovi. Únik informácií vyvolalo veľké rozhorčenie, píše nemecký Der Spiegel.
Nové problémy v spore o ponorky medzi Francúzskom a Austráliou. Zverejnenie SMS-ky, ktorú údajne poslal francúzsky prezident Emmanuel Macron austrálskemu premiérovi Scottovi Morrisonovi, prehlbuje rozpory medzi bývalými zmluvnými partnermi.
Zverejnenie textovej správy od hlavy štátu predsedovi vlády bolo „slušne povedané neelegantným a neprijateľným krokom", tvrdia ľudia z Macronovho okolia. "Toto nie je úroveň hodná hlavy vlády." Únik SMS bol Morrisonovým „posledným zúfalým pokusom" zachrániť si česť.
Austrálske médiá predtým zverejnili SMS, v ktorej sa Macron údajne Morrisona pýtal, či má očakávať „dobré alebo zlé správy" v súvislosti s ich spoločnými ponorkovými ambíciami. Správu, ktorej pravosť Macronovo okolie nechce komentovať, vraj prezident poslal ešte v septembri. O dva dni neskôr USA, Veľká Británia a Austrália oznámili novú bezpečnostnú alianciu pre južné Tichomorie, v dôsledku čoho padla niekoľkomiliardová dohoda o ponorkách medzi Francúzskom a Austráliou.
Podľa dohody by Austrália získala prístup k americkej technológii na výrobu a prevádzku jadrových ponoriek. Znamenalo to, že Francúzsko prišlo o niekoľkomiliardový kontrakt na ponorky s dieselovým pohonom pre Austráliu.
V Paríži to vyvolalo hnevlivé reakcie a posilnilo pochybnosti o spoľahlivosti transatlantického partnerstva. Francúzsko dokonca dočasne stiahlo svojich veľvyslancov v partnerských krajinách. Paríž reagoval veľmi nahnevane, kritizoval nedostatok dohôd a obvinil Morrisona z klamstva.
Keď sa novinári Macrona opýtali, či verí, že mu Morrison klamal, Macron odpovedal: „Nie, či verím, ja to viem!“ Dodal, že má veľkú úctu a priateľstvo k austrálskemu ľudu. Ak sa k sebe správate s úctou, znamená to tiež, že k sebe musíte byť úprimní.
Austrálsky premiér na tlačovej konferencii v ten istý deň vyhlásil, že neklamal. Macronovi povedal, že konvenčné ponorky už nebudú spĺňať potreby Austrálie. Morrison zároveň uviedol, že sa začalo pracovať na obnovení vzťahov medzi oboma krajinami.
Austrálske médiá špekulovali, že Canberra chcela únik textovej správy využiť na to, aby dokázala, že Francúzsko už vedelo o možnom krachu dohody.
Ľudia okolo Macrona ale tvrdia: „Nevedeli sme o tom. Austrálčania nás zradili." Textová správa len dokazuje, že Paríž nebol v obraze. Americký prezident Joe Biden sa ospravedlnil za tento nešikovný postup. Z Austrálie však neprišli žiadne výčitky, uzatvára Der Spiegel.
(Medzititulky, red. HD.)