Moskva a Peking lobujú v OSN za zmiernenie sankčných opatrení proti Severnej Kórei – v záujme lepšej "kvality života civilného obyvateľstva". Ide o poľnohospodárske výrobky, morské plody a textil, píše Der Spiegel.
Medzinárodné sankcie proti autokratickej Severnej Kórei platia už približne 15 rokov. Rusko a Čína sa teraz vyslovili za ich zmiernenie. Vyplýva to z návrhu rezolúcie pre Bezpečnostnú radu OSN v New Yorku.
Obe krajiny chcú "zlepšiť kvalitu života civilného obyvateľstva v Severnej Kórei" zrušením obchodných obmedzení na poľnohospodárske výrobky, morské plody, textil a ropné produkty. Okrem toho by sa podľa textu mal zrušiť pre Severokórejčanov aj zákaz pracovať v zahraničí.
Táto iniciatíva však nemá reálnu šancu presvedčiť väčšinu členov Bezpečnostnej rady. Napätie medzi USA a ďalšími západnými štátmi a Pchjongjangom zostáva vysoké. Len pred niekoľkými dňami Severná Kórea odpálila balistickú strelu z ponorky, čo sa považuje za ďalšiu provokáciu.
Štátna tlačová agentúra KCNA uviedla, že "nový typ" rakety má "veľa pokročilých kontrolných a navádzacích technológií". Bezpečnostná rada OSN zvolala mimoriadne zasadnutie.
Dôležitý krok pre Kimov režim
Podľa KCNA bol strela odpálená z tej istej ponorky ako prvá balistická raketa, ktorú Pchjongjang otestoval pred piatimi rokmi. Noviny Rodong Sinmun zverejnili fotografie, na ktorých je vidieť čiernobielu raketu vynárajúcu sa z pokojných vôd, ťahajúcu za sebou ohnivú a dymovú stopu. Na fotografiách bolo vidieť aj vynárajúcu sa ponorku.
Ak je Severná Kórea skutočne schopná odpaľovať balistické rakety z ponoriek, bol by to závažný krok v úsilí tejto medzinárodne izolovanej krajiny o zbrojenie. Pchjongjang by tak mohol útočiť aj z iných miest ako zo severokórejskej pevniny a bol by schopný reagovať aj na prípadný útok na svoje vojenské základne, dodáva Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)