Branislav Gröhling argumentuje podľa denníka Nový Čas tým, že približne 10 % žiakov sa vzdeláva dištančne a 90 % prezenčne. Právomoc je ale v rukách regionálnych hygienikov. Podľa hygienik z Martina Tibora Záborského je plošné zatváranie škôl v čiernych okresoch nevyhnutné. Aktuálne opatrenia sú podľa neho nedostatočné. "Z môjho pohľadu by možno postačovali tri-štyri týždne, aby sa naozaj situácia nejakým spôsobom upokojila a deti by sa mohli po pretestovaní vrátiť naspäť do škôl,“ uviedol Záborský pre Nový Čas.
Zdroj z koalície, ktorý je blízky Matovičovi pre denník Nový Čas zverejnil, že je za zatvorenie škôl. Matovič to poprel, ale myslí si, že kompetentní nezvládli situáciu v školácu, pretože chýbajú testy na samotestovanie a sú zrušené rúška.
Ján Mikas, šéf všetkých hygienikov je zdržanlivý, ale podľa denníka Nový Čas si stojí za svojimi podriadenými v regiónoch. "Ak si to epidemiologická situácia v regióne vyžaduje, je možné aj zatvorenie školského zariadenia,“ skonštatovala pre Nový Čas hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Epidemilógovia sú za prerušenie prezenčného vyučovania. Podľa epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej u detí na školách vedie prerušenie vyučovania na 5 dní k prerušeniu prenosu a spomaleniu šírenia. Pre Nový čas uviedla, že toto opatrenie sa často využíva počas chrípkovej epidémie a je účinné.
Za prerušenie na týždeň až dva je podľa denníka Nový Čas aj epidemiologička Henrieta Hudečková. "Jedna z metód, ako znížiť vrchol, je splošťovanie krivky, čo poznáme aj z chrípkového obdobia, a to prerušením kolektívu, najmä školského. Určite nie dlhodobého, ale napríklad na týždeň, dva," povedala.