Poslanec NRSR za OĽaNO, obľúbenec Matoviča György Gyimesi rozdúchava maďarsko-slovenské vášne. Predkladá zákon o tom, aby sa slovenčina učila na Slovensku ako cudzí jazyk. Chce dvojjazyčné tabule nielen pri vstupe do obcí. Požaduje prekladať aj smerové tabule. Najnovšie navrhuje zákon, aby Slovensko platilo Maďarskému spoločenskému a kultúrnemu zväzu na Slovensku (Csemadok) ročne 300 000 eur. Informovala o tom Pravda.
Zákony a nápady najmä v prospech maďarskej národnostnej menšiny Gyimesimu bez problémov prechádzajú. To, čo bolo kedysi dôsledkom konfliktov SNS a SMK, dnes vyvoláva tento poslanec OĽaNO. So súhlasom koalície.
Csemadok veľké plus, Matica veľké mínus
Gyimesiho chce, aby Csemadok dostával z rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry každoročne garantovaný príspevok 300-tisíc. Príspevok Csemadoku bol zastavený v roku 1996. Gyimesiho zákon to chce obnoviť.
Oproti tomu, Matica slovenská prišla zo strany štátu o takmer 400-tisíc eur a pociťuje ekonomické problémy. Podľa správcu Matice slovenskej Maroša Smolca je návrh zákona na financovanie menšinového občianskeho združenia dôkazom toho, že štát disponuje prostriedkami na kultúru: „Preto úplne nerozumieme, prečo práve kultúrnej ustanovizni slovenského národa bola v tomto roku dotácia znížená. Financovanie oboch kultúrnych inštitúcií by malo byť pomerné – podľa počtu obyvateľstva v Slovenskej republike. Pritom Matici štát zveril viaceré úlohy, ktoré nezvláda realizovať z pridelených zdrojov.
Ide iba o kultúru maďarskej menšiny?
Csemadok organizuje osvetovú činnosť Maďarov na Slovensku a obhajuje ich záujmy, rozvíja jazykovú kultúru Maďarov na Slovensku, organizuje rôzne podujatia, zveľaďuje duchovnú kultúru Maďarov.
Opozícia poukazuje na to, ako sa k slovenskej menšine stavajú v Maďarsku. Tak, že postupne zaniká, nikto sa k nej nehlási. Upozorňuje aj na iredentistický kontext Csemadoku. Pripomína, ako sa pri stretnutí premiéra Hegera a Orbána objavila slovenská zástava bez slovenského znaku. A aj zámer Maďarska skupovať slovenskú pôdu a nehnuteľnosti. Dôrazne pripomína ľudí, ktorí sa pohybujú v oblasti maďarskej menšiny a spomínajú nespravodlivosť Benešove dekréty či Trianonu.