Rútime sa do prúseru! Nevieme len to, aký veľký prúser to bude. Skonštatoval vo svojom statuse na sociálnej sieti uznávaný matematik Pavol Koprda. Na mušku si zobral obľúbenú stránku analytikov Dáta bez pátosu. Vyčíta im, že aktuálne šíria nezmyselný optimizmus, ktorý sa však možno dobre počúva.
Dáta bez pátosu podľa Koprdu veľmi intenzívne vyčítajú Marekovi Krajčimu, že si minulý rok nedostatočne uvedomil nárast 2. vlny v septembri (úplne právom, dalo sa to všimnúť a mnohí na to upozorňovali). "No dnes si nevšimnúť do akého prúseru ideme je omnoho väčšie zlyhanie, lebo je to úplne jasné z dát. Nevieme len to, aký veľký prúser to bude," vidí situáciu inak ako analytici Koprda.
Matematik si nemyslí, že delta na Slovensku skončí tak rýchlo, ako naznačujú analytici. "Viem, že by sme všetci chceli dobré správy a veriť tomu, že bude všetko v pohode. Ale nebude," varuje uznávaný matematik.
Najväčší optimizmus podľa neho dosť nešťastne šíria Dáta bez pátosu. "Medzi ľuďmi, ktorí robia s dátami, si dávno hovoríme, že mnohé výpočty nesedia, ale ich mediálny výtlak je rádovo vyšší a hovoriť dnes optimistické správy je zaujímavejšie. Holt, stále to vidím tak, že je potrebné sa pozerať na svet reálne," zamýšľa sa matematik.
Tento text vraj nepíše preto, aby spúšťal hádky alebo preto, že má potrebu ukázať, že niekto sa niekde mýli. "Píšem ho preto, že mám mnohých kamošov zdravotníkov a je mi veľmi ľúto, čím si túto zimu prejdú. Optimizmus naozaj nie je na mieste," píše Koprda.
Dáta bez pátosu sa na dnešnú situáciu skutočne pozerajú veľmi pozitívne. Dokonca hovoria o tom, že niektoré okresy už sú vo vrchole delta vlny, prípadne, že vrchol veľmi rýchlo nastane.
Zdroj: FB/PK nové prípady UK
Podľa matematika výpočty dlhodobo nevychádzajú. No sú častokrát potlačené mediálnymi ´dobrými´správami.
Príspevok zameral práve na status z 27. októbra.
Podľa reálnych výpočtov tieto okresy stagnovali a neklesali, vysvetľuje matematik. Stagnáciu je vidieť v týždňoch 11-17. októbra a 18-24. októbra.
Vzápätí od 22. októbra práve naopak zaznamenala Čadca 60-percentný rast (262 pozitívnych PCR testov do 22. októbra a 421 pozitívnych do 29. októbra). Stará Ľubovňa má rast 55 percent (299 pozitívnych PCR testov do 22. októbra 464 pozitívnych testov do 29. októbra).
“Takže nie, čierne okresy Čadca a Stará Ľubovňa nekulminujú a nie, ani v nich nevidieť vrchol. Ten rast je nesmierne rýchly a netušíme kde a kedy sa zastaví,” objasňuje Koprda.
V realite uvádza matematik nárast +32 obsadených lôžok pacientom s COVID-19 za štvrtok a +37 za piatok. Dodáva, že za sobotu podľa štatistiky pribudlo -12 obsadených lôžok, je to ale výsledok dlhodobo zle nastaveného systému reportovania z nemocn
Ako ďalej objasňuje, “to nie sú zrovna dobré čísla”. Odhad Dát bez Pátosu, ktorý hovorí, že by sme nemali presiahnuť počet 2500 úmrtí počas delta vlny a nemali mať viac ako 3-tisíc obsadených lôžok vychádza z dát Británie, kde sa “veľmi rýchlo zlomila delta vlna”.
Matematik k analýze pripojil aktuálny graf situácie v Británii, ktorý jasne naznačuje, že delta nemá jeden vrchol a koniec, a zároveň ešte v Británii neskončila.
Zdroj: FB/PK nové úmrtia UK
Analytikom vytkol, že ak vyčítali Krajčímu ignoranciu pred vypuknutím druhej vlny, nemôžu ignorovať aktuálne dáta. Podľa nich je úplne jasné, že sa rútime do prúseru. “Nevieme len to, aký veľký prúser to bude,” dodáva Koprda. A nám ostatným neostáva iné, iba počkať, kto z nich bude mať pravdu. Strašenie sa stáva akýmsi novodobým kultom.