Na sociálnej sieti polície sa objavilo video z vlaku. Cestujúca si v ňom aj po opakovanej výzve policajtov, ktorých vlakový personál privolal, odmietla nasadiť rúško. Privolaní policajti ju doslova vyniesli z vlaku. Informuje o tom portál topky.sk.
Bol tento zákrok policajtov v poriadku? Hovorkyňa trnavskej polície (incident sa stal v Piešťanoch) tvrdí, že bol. „Polícia prijala oznámenie o žene, ktorá si odmietala nasadiť rúško vo vlaku smerujúceho z Bratislavy do Košíc. Na stanici v meste Piešťany, sa hliadka spojila s vlakvedúcim rýchlika. Ten uviedol, že na základe interných predpisov, sú pri nedodržaní oprávnení cestujúcich z vlaku vylúčiť,“ napísala pre Topky.sk Zlatica Antalová. Dodala, že policajti po príchode do vlaku ženu viackrát vyzvali, aby si nasadila na tvár rúško alebo respirátor. Opakovane odmietla.
Následne, po porade s vlakvedúcim: „Ženu na stanici vyviedli z vlaku. Pri zákroku nebol nikto zranený. Policajti chceli riešiť priestupok na mieste blokovou pokutou, čo žena odmietla. V takýchto prípadoch vec postupujú na prejednanie, na RÚVZ,“ informovala Antalová a dodala, že trnavskí muži zákona evidujú viacero prípadov nerešpektovania pravidiel, kedy museli cestujúcich z vlaku vykázať. Nešlo však len o podobné prípady, ale aj o cestujúcich pod vplyvom alkoholu či agresívnych cestujúcich.
Zvyčajne, ak sa aj stane, že sú policajti privolaní do vlaku, tak po ich príchode prípadne vyzvaní si rúško na tvár nasadia, alebo, ak rúško úplne odmietajú, tak vlak dobrovoľne opustia. „V prípade, ak si osoba naďalej odmieta rúško nasadiť, sú policajti oprávnení uložiť priestupcovi blokovú pokutu. Polícia však rieši každý prípad individuálne, vzhľadom na okolnosti a závažnosť priestupku,“ ozrejmila Antalová.
Potvrdila, že skutočne majú interné predpisy, podľa ktorých cestujúci musí mať počas cesty vlakom nasadené rúška či respirátor. Inak môžu byť z vlakovej prepravy vylúčení. Podľa hovorcu Tomáša Kováča môže v takom prípade požiadať vlakvedúci o asistenciu políciu. Tá príde na najbližšiu zastávku vlaku. Zamestnanci spoločnosti nemôžu vo vlaku dať pokutu. „Naši vlakvedúci riešia podobné situácie denne, častokrát aj za asistencie Polície SR, kedy dochádza k upozorneniam, niekedy aj k vylúčeniu cestujúceho z prepravy. V roku 2020 sme zaznamenali 105 prípadov incidentov, kedy cestujúci počas jazdy ignorovali hygienické opatrenia. Tento rok sme doposiaľ zaznamenali 54 nahlásených takýchto prípadov. 13 prípadov bolo pritom riešených vylúčením z prepravy,“ ozrejmil Kováč. Ostatní cestujúci podľa Kováča vnímajú dodržiavanie týchto opatrení pozitívne.
Podľa hovorcu ak sa vyskytne meškanie z tohto dôvodu, škody za zdržanie vlakovej dopravy z preukázateľnej viny cestujúceho, sú vymáhateľné. "Pôvodcom takéhoto meškania hrozia v zmysle Prepravného poriadku ZSSK finančné sankcie do výšky až niekoľkých stoviek eur, ktoré môžeme vymáhať aj súdnou cestou,“ upozornil Kováč.
A to prostredníctvom nahrávky v informačnom systéme, alebo prostredníctvom vlakového rozhlasu. Ak tak neurobia, zamestnanci ich informujú o hrozbe vylúčenia z prepravy. „Od začiatku prepuknutia pandémie sú povinní tieto nariadenia dodržiavať. Radi by sme zdôraznili, že cestovanie vlakmi je také bezpečné, ako sa sami správame a je dôležité, aby boli samotní cestujúci ohľaduplní a zodpovední,“ uzavrel Kováč.