Komentár Stefana Korneliusa (Süddeutsche Zeitung)
Varšava už nechce akceptovať nadradenosť európskeho práva a stupňuje spor s Bruselom. Prečo je odpoveď na provokácie taká ťažká?
Poľská vláda má vzácny dar kombinovať nesprávne rozhodnutia a nesprávne načasovanie, aby spôsobila najväčšiu možnú katastrofu. Premiér Mateusz Morawiecki opäť ignoruje všetky varovania. Európska únia tak „vďačí“ Poľsku za najnovšiu existenčnú krízu.
Problém nie je vôbec malý. Morawiecki totiž spochybňuje základnú myšlienku EÚ: Krajiny Európy sa zjednocujú do jedného systému na dosiahnutie spoločného prospechu. Poľsko má v tomto smere prekvapujúco podporu nemalého počtu členov únie. Bez spoločného práva však neexistuje vnútorný trh, otvorené hranice, rozpočet, ani pravidlá a normy. Právna a súdna oblasť funguje len na základe všeobecne platných pravidiel.
Poľská vláda opustila základný konsenzus EÚ, a porušila tak tichú politickú dohodu, na ktorú sa všetci v Európe mohli donedávna spoliehať: Majte na zreteli svoje národné záujmy, ale nenarúšajte principiálnu konštrukciu únie.
Existujú rôzne dôvody, prečo Morawiecki práve teraz cíti potrebu pristúpiť k takémuto deštrukčnému kroku. V Poľsku, rovnako ako v Maďarsku, sa ľudia stali obeťami vlastnej propagandy. Nezafungujú už ani „terapeutické“ rozhovory s Nemeckom či inými štátmi.
Samozrejme, je to „humbug“, keď Morawiecki porovnáva nemecký systém voľby sudcov s poľským, pretože v tejto krajine je zaručená pluralita, zatiaľ čo v Poľsku súdnictvo stratilo svoju nezávislosť.
Ani nemecké rozhodnutie Spolkového ústavného súdu o Európskej centrálnej banke v žiadnom prípade nemožno porovnávať s poľským rozhodnutím. Karlsruhe nikdy nespochybnilo prednosť európskeho práva, ale vynútilo si „len“ objasnenie šedej zóny európskeho práva.
Poľsko chce inú Európu, a pravdou je, že v tejto túžbe nie je osamotené. Nemecko je na opačnom konci spektra a možno ani nechápe, že juridifikácia Európy nie je vnímaná ako požehnanie. Pre budúcu nemeckú vládu a pre Európsku komisiu je však aj toto súčasťou trpkého poznania, že možnosť sankcií takmer neexistuje. Na uplatňovanie mechanizmu právneho štátu chýba Rade kvalifikovaná väčšina.
Začína sa tak tvrdý boj o existenciu EÚ. Čas umiernenosti sa s érou Merkelovej končí, Poľsko a jeho spojenci (nielen Maďarsko, ale aj Slovinsko či ďalší Stredoeurópania) sa zrejme cítia dostatočne silní na to, aby vybudovali mašinériu podľa vlastných predstáv. Správnu reakciu na túto provokáciu je potrebné dôkladne zvážiť. Jedno je isté – musí byť formulovaná rozhodne v Berlíne.
Návrat k národnému štátu a k právnej mozaike Európy je v grotesknom kontraste s globálnou dynamikou a historickými skúsenosťami, ktoré si najmä Poľsko tak bolestne vyskúšalo, konštatuje na záver svojho komentára Stefan Kornelius v Süddeutsche Zeitung.