Európska únia dáva svojim členom v otázke migrantov dve možnosti - jednu zlú a druhú ešte horšiu. Vysvetľoval to slovenský europoslanec Milan Uhrík kolegom z európskeho výboru na pracovnom rokovaní.
"Fond pre azyl a migráciu je súčasťou nového migračného paktu," začína svoje vystúpenie europoslanec a vyjadruje nesúhlas. V tom pakte sa uvádza, že pre členské štáty existujú vlastne len dve možnosti. "Buď migrantov začne prijímať a dostane desaťtisíc eur za každého, prípadne dvanásťtisíc eur za dieťa; alebo bude štát sponzorovať návrat do štátu prvého kontaktu.
"Členský štát si ho napokon bude musieť aj tak zobrať a starať sa o neho." vysvetľuje Uhrík: "Úspešnosť návratov je len okolo štyridsať percent. Znamená to prakticky, že členské štáty budú musieť prijímať väčšinu prichádzajúcich imigrantov, akurát s osemmesačným oneskorením.
"Ak ho členský štát nepredloží, tak namiesto štátu ho predloží komisia." tvrdí Uhrík a pýta sa, na základe čoho ho chce komisia predkladať? Ako môže rozhodovať o azylových procesoch, koho majú a koho nemajú na svoje územie pustiť? Uhrík konkretizuje: "Napríklad my na Slovensku migrantov prijímať nechceme a nikto z vás nemá právo nútiť nás, aby sme ich prijímali." Dodáva, že multikulturalizmus je slepá ulička.
Presne takto vníma Milan Uhrík tento pakt: "Akurát je to oblečené do krajšieho šatu o solidarite a dobrovoľnosti. Chápem Španielov, Talianov, Grékov, že majú problém s migráciou. Treba ju riešiť na vonkajších hraniciach tak, ako to robil pán Salvini a nie takýmito nástrojmi, kedy sa pre migráciu ešte viac otvárajú dvere.