TA3 uviedla informáciu, že tisíce žien po očkovaní spozorovali vynechanie menštruačného cyklu alebo jeho výkyvy. Štátny ústav pre kontrolu liečiv potvrdil, že takéto prípady máme aj na Slovensku.
Vedľajší účinok po podaní vakcíny môže nahlásiť každý zaočkovaný a mal by to aj určite využiť. Jedným z ďalších takýchto prejavov je aj narušenie ženského menštruačného cyklu. Zažili to tisíce žien. V zahraničí sa stáva témou bližšieho vedeckého skúmania.
Medzi bežné vedľajšie účinky po podaní vakcíny podľa WHO patrí horúčka, únava, bolesť hlavy, svalov, zimnica či bolesť v mieste vpichu. Možné zmeny v menštruačnom cykle žien zatiaľ v tomto zozname nie sú. Lekári vo Veľkej Británii sa však stretávajú s tým, že čoraz viac žien hovorí o svojich skúsenostiach.
Je to krátkodobé
Doktorka Victoria Maleová, lektorka reprodukčnej imunológie, vo svojom článku v British Medical Journal uviedla, že účinky sú našťastie „krátkodobé“ a väčšina žien sa po jednom cykle vráti do normálu.
Menštruačné zmeny boli hlásené u žien, ktoré dostali vakcíny Pfizer, Moderna a AstraZeneca. Maleová si tiež myslí, že prerušená menštruácia môže byť skôr dôsledkom imunitnej reakcie na očkovanie, než konkrétnej zložky vakcíny. Podporila by však bližší výskum tohto problému, aby sa zbytočne nešírili konšpirácie.
Doktor Jo Mountfield, viceprezident Kráľovskej akadémie pôrodníkov a gynekológov v Británii chápe, že akékoľvek zmeny menštruácie môžu vyvolávať obavy. „Chceme však ženy uistiť v tom, že po jednom alebo dvoch cykloch sa všetko vráti do normálu. Neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by tieto výkyvy mali vplyv na plodnosť,“ spresnil.
Aj na Slovensku sú zaevidované tieto vedľajšie účinky
K problematike výkyvov v ženskom cykle po očkovaní sa vyjadril aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv na Slovensku. Ten potvrdil, že takéto prípady evidujeme aj u nás. „Štátny ústav eviduje hlásenia podozrení na nežiaduce účinky v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia Covid-19, v ktorých sa uvádza porucha menštruačného cyklu, vynechanie menštruácie, predčasná menštruácia, predĺžené trvanie, krvácanie mimo cyklu, v menopauze a podobne,“ spresnila hovorkyňa Magdaléna Jurkemíková.
ŠÚKL zároveň zdôrazňuje, že vakcína nemá vplyv na plodnosť žien ani mužov.