Nie Taiwan, ale Čína je pre EÚ významným obchodným partnerom! Varuje pred nadchádzajúcou návštevou taiwanského ministra zahraničných vecí na Slovensku poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský vo svojom statuse na sociálnej sieti.
Odbornosť, odbornosť a ešte raz odbornosť, bez dezinformácií, je pre prácu europoslanca a politika vôbec to najdôležitejšie, upozorňuje Radačovský na margo neodborného vyzdvihovania ekonomického významu Taiwanu pre Slovensko a EÚ.
Len nedávno europoslanec zverejnil na FB príspevok, v ktorom predstavitelia Klubu 500 označili slovenských europoslancov za nuly, ktoré pre Slovensko, okrem toho, že sa pretŕčajú pred kamerami, neurobili nič.
"V podstate som sa s tým stotožnil a vyslovil som nádej, že raz v EP budú odborníci, nie rôzni sociológovia a politológovia, ktorí svojou zmätočnou činnosťou možno niekedy viac škodia ako prispievajú," píše Radačovský vo svojom statuse na sociálnej sieti.
Určite ste, postrehli snahu niektorých našich europoslancov, ba aj poslancov NR SR, provokovať Čínu plánovanými návštevami Taiwanu. Vyzdvihujú Taiwanu, ako je, na rozdiel od Číny, významným ekonomickým spojencom Európy, píše europoslanec. To je, samozrejme, podľa europoslanca neodborný a nediplomatický prístup k Číne, ktorá Taiwan považuje za svoje územie.
Európska komisia včera oznámila, že vedie rozhovory s Čínou o vážnom nedostatku horčíka po tom, čo priemyselné skupiny varovali pred možnými odstávkami závodov, ktoré by sa mohli dotknúť miliónov pracovných miest.
Európska komisia sa obrátila na čínskych partnerov, aby sa tento problém vyriešil. Čína (nie Taiwan) svojimi dodávkami pokrýva zhruba 95% celkovej spotreby horčíka v európskom bloku. Ak sa tento problém nevyrieši, ohrozuje tisíce podnikov v celej Európe, ich celé dodávateľské reťazce a milióny pracovných miest, ktoré od nich závisia, upozorňuje Radačovský.
"Vážení kolegovia, vážené kolegyne, dezinformácie je to najhoršie, čo EÚ a niektorí europoslanci produkujú. Nie je pravdou, že Taiwan je významnejším ekonomickým partnerom pre EÚ ako Čína. Aj spolupráca s Taiwanom je potrebná, ale bez ekonomickej spolupráce s Čínou môže prísť Európa, a teda aj Slovensko, o milióny pracovných miest a potom skutočne si o nás europoslancoch budú ľudia právom myslieť, že sme nepotrebné nuly," zamyslel sa europoslanec.