Od vstupu do EÚ narástol počet cudzincov žijúcich v SR sedemnásobne. Je to dobre alebo zle?
Od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004 narástol počet cudzincov žijúcich v SR sedemnásobne, a to z 22.108 na 152.902. Uviedla to vedúca Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v SR Zuzana Vatráľová. Správu
priniesla TASR. S rastúcim počtom cudzincov sa zvyšuje aj potreba služieb organizácie. "Len Migračné informačné centrum IOM za 15 rokov činnosti pomohlo už vyše 53 000 cudzincom,“ spresnila.
IOM má zastúpenie na Slovensku od roku 1996. Počas 25-ročnej činnosti asistovala organizácia 1 700 migrantom pri bezpečnom návrate zo Slovenska domov. Cez Migračné informačné centrum IOM poskytla komplexné integračné poradenstvo v hlavných oblastiach života na Slovensku. Pomohla sa vrátiť a opätovne sa začleniť do svojho života takmer 140 obetiam obchodovania s ľuďmi.
Klimatológ SHMÚ odkazuje Budajovi: Som znechutený! Konečne vidieť, čo je pre vás skutočná priorita
A máme to tu! Záväzky Hegerovej vlády voči budúcim generáciám padajú ako domček z kariet pod ťarchou nedostatkov v štátnom rozpočte. Uznávaný klimatológ Jozef Pecho to vytmavil ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi. "Som znechutený! Je...
Čítať ďalej
22 | 10 | 2021
|
Diana Zaťková
Od roku 2009 je IOM národným kontaktným bodom Európskej migračnej siete na Slovensku. Zároveň od tohto roku sa v spolupráci s vládou SR a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov podieľa na presídľovaní utečencov cez núdzové tranzitné centrum v Humennom do bezpečných krajín.
IOM realizuje tiež výskumy a prispieva k tvorbe migračných politík, národných stratégií a schém. "Najnovšie sme uskutočnili výskum o pracovnej mobilite do SR, ktorý sme využili pri tvorbe schémy pracovnej mobility pre SR. Svoju expertízu využívame tiež na budovanie kapacít pracovníkov štátnej a verejnej správy, organizácií aj podnikateľského sektora," spresnila Vatráľová. V septembri pre zamestnávateľov realizovali školenie o zamestnávaní cudzincov na Slovensku a v oblasti prevencie obchodovania s ľuďmi vyškolili ďalších 56 odborníkov, ktorí pracujú s ohrozenými skupinami obyvateľstva.
V decembri 2021 uplynie 75 rokov od vzniku IOM. Organizácia bola založená v Ženeve na pomoc miliónom vysídlených osôb, utečencov a migrantov v Európe po druhej svetovej vojne. V súčasnosti má 174 členských štátov a v spolupráci s partnermi pokrýva širokú škálu migračných otázok vo všetkých častiach sveta. V septembri 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov.
Čo zakrýva „transparentná“ koalícia a výbor obranou projektu MOVIR? Pýta sa generál Viktorín
Sú naozaj takí čistí, ako sa robia? Zrejme ani veľmi nie, pretože čím ďalej, tým viac vecí, ktoré nie sú s „kostolným poriadkom“, sa v súvislosti s touto vládou dostáva na povrch. Tak, ako v prípade projektu MOVIR, za ktorý mohutne bojuje minister...
Čítať ďalej
22 | 10 | 2021
|
Jozef Uhlarik