Zdravotníci neuvidia nič navyše! Teda ak ide o štandardnú valorizáciu na základe mzdového automatu. Pri avizovanej inflácii nebudeme cítiť žiadnu valorizáciu, upozorňuje vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Slovenská vláda sa obrátila zdravotníkom chrbtom a ide opačným smerom. Tvrdí to komora sestier a pôrodných asistentiek.
„Už sa začíname strácať vo vyjadreniach štátu. Sestry a pôrodné asistentky riskujú vlastné zdravie a život už od začiatku pandémie. Je ich málo, sú unavené, vystresované a nedocenené. Ak majú byť terajšie nízke mzdy a príplatky poďakovaním za ich prácu, tak môžeme vyhlásiť, že vláda nás zradila,” vyhlásila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
"Chceme upozorniť, že pri dnes nastavených koeficientoch od 0,89 by bol nárast minimálny a s týmto sa nestotožňujeme. Navrhovali sme úpravu koeficientov min. od 1,3 do min. 1,5 (čím by sme sa priblížili k mzdám sestier v Českej republike), vrátane zohľadnenia rokov praxe," píše komora.
Podľa nich nestačia 7 € covid príplatky, tie sú benefitom pre tých, čo pracujú v rizikovom prostrední. "Nemôžeme ich predsa brať ako nárast mzdy. Žiadame úpravu koeficientov aby bol výpočet mzdy sestry a pôrodnej asistentky (základná mzda) na výraznejšie vyššej úrovni ako je teraz a to bez rozdielu," žiada komora.
Rozpočet pre zdravotníctvo hodnotia ako nedostatočný zástupcovia štátnych aj neštátnych nemocníc, ambulantného sektora, rovnako ho kritizujú stavovské komory.
Slovenská lekárska komora tvrdí, že rozpočet nereflektuje základné problémy a potreby slovenského zdravotníctva. „V prípade, že by bol prijatý v predloženej podobe, je výsmechom všetkých vyhlásení politikov o význame a obetavosti lekárov a ostatných zdravotníkov pre pacientov, zvlášť v období pretrvávajúcej pandémie."
Podľa lekárskej komory chýbajúce financie v systéme, ako aj zníženie platieb za poistencov štátu, budú viesť k jedinému – k ďalšiemu odchodu lekárov a sestier, ktorých už teraz máme žalostne málo, a tiež študentov medicíny, do zahraničia, ako aj k poklesu záujmu mladých ľudí o štúdium zdravotníckych odborov.
Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský upozorňuje, že ak nedôjde k zvýšeniu koeficientov, mzda záchranára porastie v roku 2022 o 3,75 percenta, čo pri 4 percentnej inflácii znamená, že zdravotnícky záchranár zarobí za svoju prácu ešte menej ako v roku 2021. A to uprostred tretej vlny pandémie.
Komora sestier pripomenula, že v okolitých krajinách, ako je Poľsko, Maďarsko a Česká republika sa zvyšujú mzdy, no slovenská vláda sa obrátila zdravotníkom chrbtom a ide opačným smerom.
„Za posledné dva roky sme často počúvali poďakovania smerom k zdravotníkom za ich prácu a obetavosť s akou sa starali o pacientov. Aj predseda vlády sa rovnako vyjadril, že zlepšenie pracovných podmienok zdravotníkov je jeho prioritou. Reálne, ak sa má premietnuť tento postoj do podoby zlepšovania nášho postavenia, vrátane mzdového ohodnotenia, nevidíme snahu o zmenu," konštatovala komora sestier.
Vyššie mzdy sestrám sľúbil už exminister Marek Krajčí krátko po svojom nástupe do funkcie. „Budem sa snažiť, aby sme to urobili čo najskôr. Bol by som rád, keby to zohľadňoval už budúcoročný rozpočet," povedal v rozhovore pre Zdravotnícke noviny v máji 2020. K avizovaným zmenám vlani nedošlo, platové úpravy Krajčí odsunul na ďalší rok. Platy sestier neboli zvýšené ani v tomto roku.